  • EPM570GM256I5N
EPM570GM256I5N
advertisement
Manufacturer No:
EPM570GM256I5N
HK JDW NO:
2936-EPM570GM256I5N
Package:
TFBGA
Datasheet:
EPM570GM256I5N
Description:
0.5mm PMIC 256 Pin 1.8797GHz 1.8V TFBGA
Purchasing and Inquiry
EPM570GM256I5N Overview
Currently, there are 440 macro cells, which are low-power cell sites (towers, antennas, masts) that serve as radio coverage.In the TFBGApackage, you will find it.As you can see, this device has 160 I/O ports programmed into it.The termination of a device is set to [0].As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers and freight.It is powered by a voltage of 1.8V volts.It is included in Programmable Logic Devices.There are 256 pins on the chip.It is also possible to find IT CAN ALSO OPERATE AT 3.3Vwhen using this device.Optimal efficiency requires a supply voltage of [0].Data is stored using [0].The electronic part is mounted by Surface Mount.This board has 256 pins.A maximum supply voltage of 1.89Vis used in its operation.It operates with the minimal supply voltage of 1.71V.There are 160 programmable I/Os, which are method of data transmissions, via input/output (I/O), between a central processing unit (CPU) and a peripheral device, such as a network adapter or a Parallel ATA storage device. You can achieve 1.8797GHzfrequencies.In order to operate properly, the operating temperature should be higher than -40°C.A temperature below 100°Cshould be used as the operating temperature.There are 57 logic blocks (LABs) in its basic building block.The fundamental building block consists of 570logic elements/cells.It should be below 304MHzat the maximal frequency.It is possible to store data and programs in the devices' 1kBmemory.
EPM570GM256I5N Features
TFBGA package
160 I/Os
256 pin count
256 pins
57 logic blocks (LABs)
EPM570GM256I5N Applications
There are a lot of Altera EPM570GM256I5N CPLDs applications.
  • Power Meter SMPS
  • Digital designs
  • State machine design
  • TIMERS/COUNTERS
  • Configurable Addressing of I/O Boards
  • Code converters
  • Wireless Infrastructure Base Band Unit and Remote Radio Unit
  • High speed graphics processing
  • White goods (Washing, Cold, Aircon ,...)
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
Step5Bar-code shipping tag
EPM570GM256I5N
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE AT 3.3V
  • HTS Code
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    1.8797GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    256
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Max Supply Voltage
    1.89V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Operating Supply Current
    40mA
  • Number of I/O
    160
  • Nominal Supply Current
    40mA
  • Frequency (Max)
    304MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    570
  • Number of Programmable I/O
    160
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    57
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    440
  • JTAG BST
    YES
  • In-System Programmable
    YES
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TFBGA
  • Number of Pins
    256
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
  • Max Operating Temperature
    100°C