  • EPM570GT100C5N
EPM570GT100C5N
advertisement
Manufacturer No:
EPM570GT100C5N
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-EPM570GT100C5N
Package:
TQFP
Datasheet:
EPM570GT100C5N
Description:
PMIC 100 Pin 304MHz 1.8V TQFP
Purchasing and Inquiry
EPM570GT100C5N Overview
There are 440 macro cells, which are cells in a mobile phone network that provides radio coverage served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).The product is contained in a TQFP package.The device has 76inputs and outputs.The termination of a device is set to [0].The terminal position of this electrical component is QUAD.The power source is powered by 1.8Vvolts.There is a part included in Programmable Logic Devices.Bulkshould be used for packaging the chip.There are 100 pins on the chip.If you use this device, you will also find [0].High efficiency requires the supply voltage to be maintained at [0].In this case, FLASHwill be used to store the data.A Surface Mountis mounted on this electronic component.There are 100pins on it.It operates with the maximal supply voltage of 1.89V.Initially, it requires a voltage of 1.71Vas the minimum supply voltage.There are a total of 76 Programmable I/Os.It is possible to achieve a frequency of 304MHz.The operating temperature should be higher than 0°C.A temperature lower than 85°Cis recommended for operation.Its basic building block is composed of 57 logic blocks (LABs).In order to form a fundamental building block, there are 570 logic elements or cells.It is recommended that the maximum frequency is less than 0.These devices are capable of storing programs and data in 1kBmemory.
EPM570GT100C5N Features
TQFP package
76 I/Os
100 pin count
100 pins
57 logic blocks (LABs)
EPM570GT100C5N Applications
There are a lot of Altera EPM570GT100C5N CPLDs applications.
  • Pattern recognition
  • High speed graphics processing
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • Dedicated input registers
  • DDC INTERFACE
  • Synchronous or asynchronous mode
  • Power up sequencing
  • Boolean function generators
Step5Bar-code shipping tag
EPM570GT100C5N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    100
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    100
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE AT 3.3V
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Frequency
    304MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Max Supply Voltage
    1.89V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Memory Size
    1kB
  • Operating Supply Current
    40mA
  • Number of I/O
    76
  • Nominal Supply Current
    40mA
  • Memory Type
    FLASH
  • Propagation Delay
    8.7 ns
  • Turn On Delay Time
    8.7 ns
  • Frequency (Max)
    304MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    570
  • Number of Programmable I/O
    76
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    57
  • Speed Grade
    5
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    440
  • JTAG BST
    YES
  • In-System Programmable
  • Height
    1mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm