  • EPM570M100C5N
EPM570M100C5N
advertisement
Manufacturer No:
EPM570M100C5N
HK JDW NO:
2936-EPM570M100C5N
Package:
BGA
Datasheet:
EPM570M100C5N
Description:
PMIC 100 Pin 304MHz 2.5V BGA
Purchasing and Inquiry
EPM570M100C5N Overview
There are 440 macro cells, which provide radio coverage via high-power cell towers, antennas or masts in a mobile phone network.BGAis the package in which it resides.It is programmed with 76 I/Os.There are 100 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.This electrical component has a terminal position of 0.Power is supplied by a voltage of 2.5V volts.There is a part in the family [0].With 100pins programmed, the chip is ready to use.When using this device, IT CAN ALSO OPERATE AT 3.3Vis also available.The supply voltage should be maintained at 3.3V for high efficiency.It is recommended to store data in [0].This device is mounted by Surface Mount.The device is designed with pins [0].A maximum voltage of 3.6Vis required for operation.Despite its minimal supply voltage of [0], it is capable of operating.There are 76 Programmable I/Os.There is a maximum frequency of 304MHz.Operating temperatures should be higher than 0°C.It is recommended to keep the operating temperature below 85°C.In its simplest form, it consists of 57 logic blocks (LABs).In order to form a fundamental building block, there are 570 logic elements or cells.It should be below 304MHzat the maximal frequency.In the devices, there is a memory of 1kBthat can be used to store programs and data.
EPM570M100C5N Features
BGA package
76 I/Os
100 pin count
100 pins
57 logic blocks (LABs)
EPM570M100C5N Applications
There are a lot of Altera EPM570M100C5N CPLDs applications.
  • Address decoding
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • Preset swapping
  • Address decoders
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
  • Portable digital devices
  • DDC INTERFACE
  • INTERRUPT SYSTEM
  • ToR/Aggregation/Core Switch and Router
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
Step5Bar-code shipping tag
EPM570M100C5N
  • Operating Supply Current
    55mA
  • Number of I/O
    76
  • Nominal Supply Current
    55mA
    8.7 ns
  • Turn On Delay Time
    8.7 ns
  • Frequency (Max)
    304MHz
  • Number of Programmable I/O
    76
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    57
  • Speed Grade
    5
    YES
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    BGA
  • Number of Pins
    100
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e1
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE AT 3.3V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Frequency
    304MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    2.375V