  • EPM570T100C5RR
EPM570T100C5RR
advertisement
Manufacturer No:
EPM570T100C5RR
HK JDW NO:
2936-EPM570T100C5RR
Package:
TQFP
Datasheet:
EPM570T100C5RR
Description:
PMIC 100 Pin 1.8797GHz TQFP
Purchasing and Inquiry
EPM570T100C5RR Overview
A TQFP package contains the item.FLASH is adopted for storing data.This device is mounted by Surface Mount.A total of 100pins are provided on this board.In this case, the maximum supply voltage is 3.6V.Normally, it operates with a voltage of 2.375VV as its minimum supply voltage.It is possible to achieve a frequency of 1.8797GHz.The operating temperature should be higher than 0°C.A temperature lower than 85°Cis recommended for operation.It consists of 57 logic blocks (LABs).The fundamental building block consists of 57logic elements/cells.
EPM570T100C5RR Features
TQFP package
100 pins
57 logic blocks (LABs)
EPM570T100C5RR Applications
There are a lot of Altera EPM570T100C5RR CPLDs applications.
  • Bootloaders for FPGAs
  • High speed graphics processing
  • State machine design
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
  • Digital multiplexers
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • Software-driven hardware configuration
  • Protection relays
  • I2C BUS INTERFACE
  • Power Meter SMPS
Step5Bar-code shipping tag
EPM570T100C5RR
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    100
  • Published
    2009
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Frequency
    1.8797GHz
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    2.375V