  • EPM570ZM100I8N
EPM570ZM100I8N
advertisement
Manufacturer No:
EPM570ZM100I8N
HK JDW NO:
2936-EPM570ZM100I8N
Package:
TFBGA
Datasheet:
EPM570ZM100I8N
Description:
PMIC 100 Pin 1.4749GHz TFBGA
Purchasing and Inquiry
EPM570ZM100I8N Overview
Currently, there are 440 macro cells, which are low-power cell sites (towers, antennas, masts) that serve as radio coverage.In the TFBGApackage, you will find it.The device has 76inputs and outputs.In order to maintain high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].In order to store data, FLASHis used.The electronic component is mounted by Surface Mount.There are 100 pins embedded in the device.This device operates at a voltage of 1.89Vas its maximum supply voltage.The minimal supply voltage is 1.71V.Programmable I/Os are counted up 76.There is a maximum frequency of 1.4749GHz.Operating temperatures should be higher than 0°C.Ideally, the operating temperature should be below 100°C.57logic blocks (LABs) make up this circuit.A fundamental building block consists of 570logic elements/cells.Maximum frequency should be less than 152MHz.Using the devices' 1kBmemory, programs and data can be stored.
EPM570ZM100I8N Features
TFBGA package
76 I/Os
100 pins
57 logic blocks (LABs)
EPM570ZM100I8N Applications
There are a lot of Altera EPM570ZM100I8N CPLDs applications.
  • ToR/Aggregation/Core Switch and Router
  • Software-Driven Hardware Configuration
  • Handheld digital devices
  • TIMERS/COUNTERS
  • White goods (Washing, Cold, Aircon ,...)
  • Custom state machines
  • USB Bus
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
  • Preset swapping
  • D/T registers and latches
Step5Bar-code shipping tag
EPM570ZM100I8N
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    TFBGA
  • Number of Pins
    100
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Frequency
    1.4749GHz
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Max Supply Voltage
    1.89V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Operating Supply Current
    40mA
  • Number of I/O
    76
  • Nominal Supply Current
    40mA
  • Propagation Delay
    14 ns
  • Turn On Delay Time
    14 ns
  • Frequency (Max)
    152MHz