  • EPM7064QI100-15
EPM7064QI100-15
advertisement
Manufacturer No:
EPM7064QI100-15
HK JDW NO:
2936-EPM7064QI100-15
Package:
PQFP
Datasheet:
EPM7064QI100-15
Description:
3.3/55V 0.65mm PMIC 100 Pin 100MHz 5V PQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7064QI100-15 Overview
64macrocells exist, which are cells in a mobile phone network that are primarily composed of high-power towers, antennas, or masts.The product is contained in a PQFP package.It is programmed with 68 I/Os.It is programmed that device terminations will be 100 .This electrical part is wired with a terminal position of QUAD.Power is provided by a supply voltage of 5V volts.The part is included in Programmable Logic Devices.There are 100pins on the chip.It is also characterized by CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5V.There are 1250 gates, which are devices that acts as a building block for digital circuits. It is recommended that data be stored in [0].The electronic component is mounted by Surface Mount.100pins are included in its design.It operates at a maximum supply voltage of 3.6V volts.With a minimal supply voltage of [0], it operates.It operates from 3.3/55V power supplies.There are a total of 68 Programmable I/Os.This frequency can be achieved at 100MHz.In order to operate properly, the operating temperature should be higher than -40°C.Temperatures should not exceed 85°C.There are 4 logic blocks (LABs) in its basic building block.A maximum frequency of less than 151.5MHzis recommended.Programmable logic types are divided into EE PLD.
EPM7064QI100-15 Features
PQFP package
68 I/Os
100 pin count
100 pins
3.3/55V power supplies
4 logic blocks (LABs)
EPM7064QI100-15 Applications
There are a lot of Altera EPM7064QI100-15 CPLDs applications.
  • State machine control
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • Synchronous or asynchronous mode
  • TIMERS/COUNTERS
  • I/O expansion
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
  • Discrete logic functions
  • Handheld digital devices
  • State machine design
  • Pattern recognition
Step5Bar-code shipping tag
EPM7064QI100-15
  • Package / Case
    PQFP
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3.3/55V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    68
  • Propagation Delay
    15 ns
  • Turn On Delay Time
    15 ns
  • Frequency (Max)
    151.5MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    1250
  • Number of Programmable I/O
    68
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    4
  • Speed Grade
    15
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    64
  • JTAG BST
    NO
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    3.65mm
  • Length
    20mm