  • EPM7096QC100-12
EPM7096QC100-12
advertisement
Manufacturer No:
EPM7096QC100-12
HK JDW NO:
2936-EPM7096QC100-12
Package:
PQFP
Datasheet:
EPM7096QC100-12
Description:
PMIC 100 Pin 5V PQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7096QC100-12 Overview
In the mobile phone network, there are 96macro cells, which are cells with high-power antennas and towers.A PQFP package contains the item.There are 76 I/Os on the board.100terminations are programmed into the device.There is a QUADterminal position on the electrical part in question.A voltage of 5Vprovides power to the device.It is included in Programmable Logic Devices.100pins are programmed on the chip.It is also characterized by CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5V.1800gates are used to construct digital circuits.High efficiency requires a voltage supply of [0].It is recommended that data be stored in [0].This device is mounted by Surface Mount.The pins are [0].In this case, the maximum supply voltage is 5.25V.It operates with the minimal supply voltage of 4.75V.A programmable I/O count of 76 has been recorded.It is recommended that the operating temperature be higher than 0°C.A temperature below 70°Cshould be used as the operating temperature.The logic block consists of 6 l logic blocks (LABs).The maximum frequency should not exceed 125MHz.There are several types of programmable logic that can be categorized as EE PLD.
EPM7096QC100-12 Features
PQFP package
76 I/Os
100 pin count
100 pins
6 logic blocks (LABs)
EPM7096QC100-12 Applications
There are a lot of Altera EPM7096QC100-12 CPLDs applications.
  • Complex programmable logic devices
  • Preset swapping
  • State machine design
  • DDC INTERFACE
  • Auxiliary Power Supply Isolated and Non-isolated
  • Custom state machines
  • Parity generators
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
  • Digital designs
  • Digital multiplexers
Step5Bar-code shipping tag
EPM7096QC100-12
  • Package / Case
    PQFP
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5V
  • HTS Code
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Number of I/O
    76
  • Propagation Delay
    12 ns
  • Frequency (Max)
    125MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    1800
  • Number of Programmable I/O
    76
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    6
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    96
  • JTAG BST
    NO
  • In-System Programmable
  • Length
    20mm
  • Width
    14mm