  • EPM7096QC100-15
EPM7096QC100-15
advertisement
Manufacturer No:
EPM7096QC100-15
HK JDW NO:
2936-EPM7096QC100-15
Package:
PQFP
Datasheet:
EPM7096QC100-15
Description:
PMIC 100 Pin 5V PQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7096QC100-15 Overview
The mobile phone network has 96 macro cells, which are cells that provide radio coverage from high-power cell sites (towers, antennas, or masts).The product is contained in a PQFP package.The device is programmed with 76 I/O ports.The termination of a device is set to [0].There is a QUADterminal position on the electrical part in question.It is powered from a supply voltage of 5V.There is a part included in Programmable Logic Devices.The chip is programmed with 100 pins.This device can also display [0].In digital circuits, 1800gates serve as building blocks.A high level of efficiency can be achieved by maintaining the supply voltage at [0].In this case, EEPROMwill be used to store the data.In this case, Surface Mountis used to mount the electronic component.There are 100 pins embedded in the device.There is a maximum supply voltage of 5.25V.It operates with the minimal supply voltage of 4.75V.Programmable I/Os are counted up 76.It is recommended that the operating temperature exceeds 0°C.Ideally, the operating temperature should be below 70°C.There are 6logic blocks (LABs) that make up its basic building block.There should be a lower maximum frequency than 125MHz.There are several types of programmable logic that can be categorized as EE PLD.
EPM7096QC100-15 Features
PQFP package
76 I/Os
100 pin count
100 pins
6 logic blocks (LABs)
EPM7096QC100-15 Applications
There are a lot of Altera EPM7096QC100-15 CPLDs applications.
  • ROM patching
  • Reset swapping
  • Digital systems
  • I2C BUS INTERFACE
  • Portable digital devices
  • High speed graphics processing
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • Voltage level translation
  • Cross-Matrix Switch
  • Multiple Clock Source Selection
Step5Bar-code shipping tag
EPM7096QC100-15
  • Package / Case
    PQFP
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5V
  • HTS Code
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Number of I/O
    76
  • Propagation Delay
    15 ns
  • Frequency (Max)
    125MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    1800
  • Number of Programmable I/O
    76
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    6
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    96
  • JTAG BST
    NO
  • In-System Programmable
  • Length
    20mm
  • Width
    14mm