  • EPM7128AETC100-10N
EPM7128AETC100-10N
advertisement
Manufacturer No:
EPM7128AETC100-10N
HK JDW NO:
2936-EPM7128AETC100-10N
Package:
TQFP
Description:
0.5mm PMIC 100 Pin 98MHz 3.3V TQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7128AETC100-10N Overview
The mobile phone network has 128 macro cells, which are cells that provide radio coverage from high-power cell sites (towers, antennas, or masts).A TQFP package contains the item.It is equipped with 84I/O ports.The device is programmed with 100 terminations.The terminal position of this electrical part is QUAD, which serves as an important access point for passengers or freight.Power is supplied by a voltage of 3.3V volts.It is a part of the family [0].The chip is programmed with 100 pins.Additionally, this device is capable of displaying [0].In digital circuits, 2500gates serve as building blocks.High efficiency requires a voltage supply of [0].Data storage is performed using [0].It is mounted by Surface Mount.The device has a pinout of [0].A maximum supply voltage of 3.6Vis used in its operation.With a minimal supply voltage of [0], it operates.There can be 98MHz frequency achieved.There should be a temperature above 0°Cat the time of operation.A temperature below 70°Cshould be used as the operating temperature.There are 8logic blocks (LABs) that make up its basic building block.It is recommended that the maximal frequency be less than 0.It is possible to classify programmable logic as EE PLD.The inputs employed are 84.
EPM7128AETC100-10N Features
TQFP package
84 I/Os
100 pin count
100 pins
8 logic blocks (LABs)
EPM7128AETC100-10N Applications
There are a lot of Altera EPM7128AETC100-10N CPLDs applications.
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
  • Cross-Matrix Switch
  • Software-driven hardware configuration
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • POWER-SAVING MODES
  • Auxiliary Power Supply Isolated and Non-isolated
  • TIMERS/COUNTERS
  • Battery operated portable devices
  • Programmable power management
Step5Bar-code shipping tag
EPM7128AETC100-10N
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    100
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    100
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    98MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    84
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Frequency (Max)
    192.3MHz
  • Number of Inputs
    84
  • Speed Grade
    10
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    1.27mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm