  • EPM7128AETC144-10N
EPM7128AETC144-10N
advertisement
Manufacturer No:
EPM7128AETC144-10N
HK JDW NO:
2936-EPM7128AETC144-10N
Package:
TQFP
Description:
0.5mm PMIC 144 Pin 98MHz 3.3V TQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7128AETC144-10N Overview
128 macrocells are present in the mobile phone network, which offer radio coverage from a high-power cell tower, antenna, or mast.A TQFP package contains the item.The device is programmed with 100 I/O ports.There is a 144terminations set on devices.This electrical part is wired with a terminal position of QUAD.The power source is powered by 3.3Vvolts.It belongs to the family [0].The chip is programmed with 144 pins.When using this device, YESis also available.2500gates are devices that serve as building blocks for digital circuits.If high efficiency is to be achieved, the supply voltage should be maintained at [0].In this case, EEPROMwill be used to store the data.This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.A total of 144pins are provided on this board.A maximum voltage of 3.6Vis required for operation.The device is designed to operate with a minimal supply voltage of 3VV.A total of 36programmable I/Os are available.You can achieve 98MHzfrequencies.It is recommended that the operating temperature exceed 0°C.A temperature lower than 70°Cis recommended for operation.The logic block consists of 8 l logic blocks (LABs).There should be a lower maximum frequency than 192.3MHz.A programmable logic type can be categorized as EE PLD.
EPM7128AETC144-10N Features
TQFP package
100 I/Os
144 pin count
144 pins
8 logic blocks (LABs)
EPM7128AETC144-10N Applications
There are a lot of Altera EPM7128AETC144-10N CPLDs applications.
  • POWER-SAVING MODES
  • I2C BUS INTERFACE
  • Power up sequencing
  • Custom state machines
  • White goods (Washing, Cold, Aircon ,...)
  • Programmable polarity
  • Digital multiplexers
  • LED Lighting systems
  • Software-Driven Hardware Configuration
  • Synchronous or asynchronous mode
Step5Bar-code shipping tag
EPM7128AETC144-10N
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    144
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    98MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    100
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Frequency (Max)
    192.3MHz
    2500
  • Number of Programmable I/O
    36
  • Speed Grade
    10
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm