  • EPM7128BTC100-4N
EPM7128BTC100-4N
advertisement
Manufacturer No:
EPM7128BTC100-4N
HK JDW NO:
2936-EPM7128BTC100-4N
Datasheet:
EPM7128BTC100-4N
Description:
0.5mm PMIC 100 Pin 333.33MHz 2.5V TQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7128BTC100-4N Overview
The mobile phone network has 128 macro cells, which are cells that provide radio coverage from high-power cell sites (towers, antennas, or masts).The item is packaged with TQFP.The device has 84inputs and outputs.There is a 100terminations set on devices.This electrical part is wired with a terminal position of QUAD.It is powered from a supply voltage of 2.5V.The part belongs to Programmable Logic Devices family.It has 100pins programmed.This device is also capable of displaying [0].2500gates are used to construct digital circuits.The supply voltage should be maintained at 2.5V for high efficiency.Data is stored using [0].The electronic component is mounted by Surface Mount.There are 100pins on it.There is a maximum supply voltage of 2.625Vwhen the device is operating.It is powered by 2.375Vas its minimum supply voltage.A total of 84Programmable I/Os are present.This frequency is 333.33MHz.Ideally, the operating temperature should be greater than 0°C.Temperatures should not exceed 70°C.The program consists of 8 logic blocks (LABs).It is recommended that the maximal frequency be lower than 243.9MHz.In programmable logic, a type of logic can be categorized as EE PLD.
EPM7128BTC100-4N Features
TQFP package
84 I/Os
100 pin count
100 pins
8 logic blocks (LABs)
EPM7128BTC100-4N Applications
There are a lot of Altera EPM7128BTC100-4N CPLDs applications.
  • I2C BUS INTERFACE
  • Portable digital devices
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
  • Digital systems
  • Address decoding
  • Configurable Addressing of I/O Boards
  • Protection relays
  • D/T registers and latches
  • Power Meter SMPS
  • Pattern recognition
Step5Bar-code shipping tag
EPM7128BTC100-4N
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    333.33MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Max Supply Voltage
    2.625V
  • Min Supply Voltage
    2.375V
  • Number of I/O
    84
  • Propagation Delay
    4 ns
  • Turn On Delay Time
    4 ns
  • Frequency (Max)
    243.9MHz
  • Number of Programmable I/O
    84
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Speed Grade
    4
  • In-System Programmable
  • Height
    1mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm