  • EPM7128BTC144-7
EPM7128BTC144-7
advertisement
Manufacturer No:
EPM7128BTC144-7
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-EPM7128BTC144-7
Package:
TQFP
Datasheet:
EPM7128BTC144-7
Description:
0.5mm PMIC 144 Pin 166.67MHz 2.5V TQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7128BTC144-7 Overview
This network has 128macro cells, which are cells that provide radio coverage provided by a high-power cell site (tower, antenna, mast).In the TQFPpackage, you will find it.There are 100 I/Os on the board.The device is programmed with 144 terminations.This electrical component has a terminal position of 0.It is powered from a supply voltage of 2.5V.There is a part included in Programmable Logic Devices.The chip is programmed with 144 pins.It is also possible to find YESwhen using this device.2500gates are devices that serve as building blocks for digital circuits.It is recommended that the supply voltage be kept at 3.3Vto maximize efficiency.It is recommended to store data in [0].Surface Mountmounts this electronic component.It is designed with 144 pins.It operates at a maximum supply voltage of 3.6V volts.Despite its minimal supply voltage of [0], it is capable of operating.Programmable I/Os are counted up 36.It is possible to achieve a frequency of 166.67MHz.In order to operate, the temperature should be higher than 0°C.Ideally, the operating temperature should be below 70°C.Its basic building block is composed of 8 logic blocks (LABs).Maximum frequency should be less than 243.9MHz.This kind of FPGA is composed of EE PLD.
EPM7128BTC144-7 Features
TQFP package
100 I/Os
144 pin count
144 pins
8 logic blocks (LABs)
EPM7128BTC144-7 Applications
There are a lot of Altera EPM7128BTC144-7 CPLDs applications.
  • Page register
  • Digital designs
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
  • Custom state machines
  • Storage Cards and Storage Racks
  • Software-Driven Hardware Configuration
  • Cross-Matrix Switch
  • Parity generators
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
  • I2C BUS INTERFACE
Step5Bar-code shipping tag
EPM7128BTC144-7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    144
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    166.67MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    100
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Frequency (Max)
    243.9MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    2500
  • Number of Programmable I/O
    36
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    128
  • JTAG BST
    YES
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm