  • EPM7128EQC160-12
EPM7128EQC160-12
advertisement
Manufacturer No:
EPM7128EQC160-12
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-EPM7128EQC160-12
Package:
PQFP
Datasheet:
EPM7128EQC160-12
Description:
0.65mm PMIC 160 Pin 125MHz 5V PQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7128EQC160-12 Overview
There are 128 macro cells in the network, which are high-power cell sites that provide radio coverage (tower, antenna, or mast) for a mobile phone network.There is a PQFP package containing it.It is equipped with 100I/O ports.There are 160 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.This electrical component has a terminal position of 0.An electrical supply voltage of 5V is used to power it.It belongs to the family [0].160pins are programmed on the chip.When using this device, CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5Vcan also be found.It is possible to construct digital circuits using 2500gates, which are devices that serve as building blocks.Optimal efficiency requires a supply voltage of [0].It is adopted to store data in [0].This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.The pins are [0].This device operates at a voltage of 5.25Vas its maximum supply voltage.A minimum supply voltage of 4.75V is required for this device to operate.Programmable I/Os are counted up 100.This can be achieved at a frequency of 125MHz.There should be a temperature above 0°Cat the time of operation.Temperatures should be lower than 70°C when operating.The logic block consists of 8 l logic blocks (LABs).There should be a lower maximum frequency than 125MHz.It is possible to classify programmable logic as EE PLD.
EPM7128EQC160-12 Features
PQFP package
100 I/Os
160 pin count
160 pins
8 logic blocks (LABs)
EPM7128EQC160-12 Applications
There are a lot of Altera EPM7128EQC160-12 CPLDs applications.
  • Software-Driven Hardware Configuration
  • LED Lighting systems
  • Parity generators
  • State machine control
  • Auxiliary Power Supply Isolated and Non-isolated
  • Storage Cards and Storage Racks
  • Bootloaders for FPGAs
  • Battery operated portable devices
  • Power up sequencing
  • I/O expansion
Step5Bar-code shipping tag
EPM7128EQC160-12
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    160
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5V
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    125MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
    160
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Number of I/O
    100
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    12 ns
  • Turn On Delay Time
    12 ns
  • Frequency (Max)
    125MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    2500
  • Number of Programmable I/O
    100
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Speed Grade
    12
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    128
  • JTAG BST
    NO
  • In-System Programmable
    NO
  • Height Seated (Max)
    4.07mm