  • EPM7128SLI84-10N
EPM7128SLI84-10N
advertisement
Manufacturer No:
EPM7128SLI84-10N
HK JDW NO:
2936-EPM7128SLI84-10N
Datasheet:
EPM7128SLI84-10N
Description:
3.3/55V 1.27mm PMIC 84 Pin 147.1MHz 5V PLCC
Purchasing and Inquiry
EPM7128SLI84-10N Overview
There are 128 macro cells, which provide radio coverage via high-power cell towers, antennas or masts in a mobile phone network.A PLCC package contains the item.The device has 68inputs and outputs.The termination of a device is set to [0].QUADis the terminal position of this electrical part.The power source is powered by 5Vvolts.There is a part in the family [0].The chip is programmed with 84 pins.When using this device, CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5Vcan also be found.2500gates are devices that serve as building blocks for digital circuits.In general, it is recommended to store data in [0].Surface Mountis the mounting point of this electronic part.The device is designed with pins [0].A maximum voltage of 3.6Vis required for operation.The minimal supply voltage is 3V.There is 3.3/55V power supply available for it.A total of 68programmable I/Os are available.There is 147.1MHz frequency that can be achieved.In order to operate, the temperature should be higher than -40°C.Temperatures should be lower than 85°C when operating.The program consists of 8 logic blocks (LABs).The maximal frequency should be lower than 147.1MHz.There are several types of programmable logic that can be categorized as EE PLD.
EPM7128SLI84-10N Features
PLCC package
68 I/Os
84 pin count
84 pins
3.3/55V power supplies
8 logic blocks (LABs)
EPM7128SLI84-10N Applications
There are a lot of Altera EPM7128SLI84-10N CPLDs applications.
  • ToR/Aggregation/Core Switch and Router
  • State machine design
  • Custom state machines
  • Reset swapping
  • I/O expansion
  • Synchronous or asynchronous mode
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
  • Boolean function generators
  • Battery operated portable devices
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
Step5Bar-code shipping tag
EPM7128SLI84-10N
    1998
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    84
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5V
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    147.1MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3.3/55V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Frequency (Max)
    147.1MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    2500
  • Speed Grade
    10
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    128
  • JTAG BST
    YES
  • In-System Programmable
  • Length
    29.3116mm
  • Width
    29.3116mm