  • EPM7128SQC160-15
EPM7128SQC160-15
advertisement
Manufacturer No:
EPM7128SQC160-15
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-EPM7128SQC160-15
Package:
PQFP
Datasheet:
EPM7128SQC160-15
Description:
0.65mm PMIC 160 Pin 100MHz 5V PQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7128SQC160-15 Overview
There are 128 macro cells in the network, which are high-power cell sites that provide radio coverage (tower, antenna, or mast) for a mobile phone network.The product is contained in a PQFP package.It is programmed with 100 I/Os.There is a 160terminations set on devices.The terminal position of this electrical component is QUAD.The power source is powered by 5Vvolts.It belongs to the family [0].Chips are programmed with 160 pins.It is also characterized by CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5V.It is possible to construct digital circuits using 2500gates, which are devices that serve as building blocks.A high level of efficiency can be achieved by maintaining the supply voltage at [0].Data is stored using [0].Surface Mountis used to mount this electronic component.There are 160pins on it.In this case, the maximum supply voltage is 5.25V.A minimum supply voltage of 4.75V is required for it to operate.There are 100 programmable I/Os, which are method of data transmissions, via input/output (I/O), between a central processing unit (CPU) and a peripheral device, such as a network adapter or a Parallel ATA storage device. This can be achieved at a frequency of 100MHz.In order to operate, the temperature should be higher than 0°C.It is recommended that the operating temperature be lower than 70°C.In its simplest form, it consists of 8 logic blocks (LABs).It should be below 147.1MHzat the maximal frequency.Programmable logic types can be divided into EE PLD.
EPM7128SQC160-15 Features
PQFP package
100 I/Os
160 pin count
160 pins
8 logic blocks (LABs)
EPM7128SQC160-15 Applications
There are a lot of Altera EPM7128SQC160-15 CPLDs applications.
  • Complex programmable logic devices
  • Custom shift registers
  • TIMERS/COUNTERS
  • Multiple DIP Switch Replacement
  • Synchronous or asynchronous mode
  • Interface bridging
  • Software-driven hardware configuration
  • Bootloaders for FPGAs
  • Programmable power management
  • Power automation
Step5Bar-code shipping tag
EPM7128SQC160-15
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PQFP
  • Number of Pins
    160
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    160
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5V
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Number of I/O
    100
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    15 ns
  • Turn On Delay Time
    15 ns
  • Frequency (Max)
    147.1MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    2500
  • Number of Programmable I/O
    100
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Speed Grade
    15
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    128
  • JTAG BST
    YES
  • In-System Programmable
    YES
  • Height Seated (Max)
    4.07mm