  • EPM7160EQC160-15
EPM7160EQC160-15
advertisement
Manufacturer No:
EPM7160EQC160-15
HK JDW NO:
2936-EPM7160EQC160-15
Datasheet:
EPM7160EQC160-15
Description:
0.65mm PMIC 160 Pin 100MHz 5V PQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7160EQC160-15 Overview
There are 160 macro cells in the network, which are high-power cell sites that provide radio coverage (tower, antenna, or mast) for a mobile phone network.It is part of the PQFP package.There are 104 I/Os on the board.Terminations of devices are set to [0].As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers or freight.A voltage of 5Vprovides power to the device.It belongs to the family [0].With 160pins programmed, the chip is ready to use.This device is also capable of displaying [0].A digital circuit can be constructed using 3200gates.A high level of efficiency can be achieved by maintaining the supply voltage at [0].EEPROM is adopted for storing data.This device is mounted by Surface Mount.It is designed with 160 pins.This device operates at a voltage of 5.25V when the maximum supply voltage is applied.A minimum supply voltage of 4.75V is required for it to operate.A programmable I/O count of 104 has been recorded.This can be achieved at a frequency of 100MHz.It is recommended that the operating temperature be higher than 0°C.It is recommended that the operating temperature be lower than 70°C.It consists of 10 logic blocks (LABs).The maximum frequency should not exceed 100MHz.In programmable logic, a type of logic can be categorized as EE PLD.
EPM7160EQC160-15 Features
PQFP package
104 I/Os
160 pin count
160 pins
10 logic blocks (LABs)
EPM7160EQC160-15 Applications
There are a lot of Altera EPM7160EQC160-15 CPLDs applications.
  • ROM patching
  • Digital multiplexers
  • Reset swapping
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
  • TIMERS/COUNTERS
  • Voltage level translation
  • Power up sequencing
  • Synchronous or asynchronous mode
  • DMA control
  • I/O expansion
Step5Bar-code shipping tag
EPM7160EQC160-15
    160
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    100MHz
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Propagation Delay
    15 ns
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Height Seated (Max)
    4.07mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm