  • EPM7160EQC160-20
EPM7160EQC160-20
advertisement
Manufacturer No:
EPM7160EQC160-20
HK JDW NO:
2936-EPM7160EQC160-20
Datasheet:
EPM7160EQC160-20
Description:
0.65mm PMIC 160 Pin 83.33MHz 5V PQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7160EQC160-20 Overview
There are 160 macro cells. A macro cell is a cell in a mobile phone network that provides radio coverage through the use of a high-power cell site (tower, antenna or mast).In the PQFPpackage, you will find it.This device has 104 I/O ports programmed into it.It is programmed that device terminations will be 160 .The terminal position of this electrical part is QUAD, which serves as an important access point for passengers or freight.The device is powered by a voltage of 5V volts.The part belongs to Programmable Logic Devices family.It has 160pins programmed.It is also characterized by CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5V.As a building block for digital circuits, there are 3200gates.The supply voltage should be maintained at 5V for high efficiency.In this case, EEPROMwill be used to store the data.Surface Mountis used to mount this electronic component.The device is designed with pins [0].In this case, the maximum supply voltage is 5.25V.With a minimal supply voltage of [0], it operates.Programmable I/Os are counted up 104.There is 83.33MHz frequency that can be achieved.There should be a temperature above 0°Cat the time of operation.There should be a temperature below 70°Cat the time of operation.There are 10logic blocks (LABs) that make up its basic building block.The maximal frequency should be lower than 100MHz.There is a type of programmable logic called EE PLD.
EPM7160EQC160-20 Features
PQFP package
104 I/Os
160 pin count
160 pins
10 logic blocks (LABs)
EPM7160EQC160-20 Applications
There are a lot of Altera EPM7160EQC160-20 CPLDs applications.
  • Configurable Addressing of I/O Boards
  • Portable digital devices
  • State machine control
  • Page register
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • Power automation
  • Custom shift registers
  • POWER-SAVING MODES
  • Preset swapping
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
Step5Bar-code shipping tag
EPM7160EQC160-20
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
    no
  • Part Status
    Discontinued
    160
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    83.33MHz
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Propagation Delay
    20 ns
  • Turn On Delay Time
    20 ns
  • Frequency (Max)
    100MHz
    10
  • Speed Grade
    20
  • Height Seated (Max)
    4.07mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm