  • EPM7160STC100-10N
EPM7160STC100-10N
advertisement
Manufacturer No:
EPM7160STC100-10N
HK JDW NO:
2936-EPM7160STC100-10N
Package:
TQFP
Datasheet:
EPM7160STC100-10N
Description:
0.5mm PMIC 100 Pin 125MHz 5V TQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7160STC100-10N Overview
There are 160 macro cells. A macro cell is a cell in a mobile phone network that provides radio coverage through the use of a high-power cell site (tower, antenna or mast).TQFPis the package in which it resides.This device has 84 I/O ports programmed into it.100terminations have been programmed into the device.As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers or freight.A voltage of 5V is used as the power supply for this device.This part is included in Programmable Logic Devices.The chip is programmed with 100 pins.A digital circuit is built using 3200gates.In order to maintain high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].In this case, EEPROMwill be used to store the data.The electronic part is mounted by Surface Mount.This board has 100 pins.It operates at a maximum supply voltage of 5.25V volts.It is powered by 4.75Vas its minimum supply voltage.There are a total of 84 Programmable I/Os.There is 125MHz frequency that can be achieved.It is recommended that the operating temperature be greater than 0°C.The operating temperature should be lower than 70°C.It consists of 10 logic blocks (LABs).There should be a lower maximum frequency than 149.3MHz.There are several types of programmable logic that can be categorized as EE PLD.
EPM7160STC100-10N Features
TQFP package
84 I/Os
100 pin count
100 pins
10 logic blocks (LABs)
EPM7160STC100-10N Applications
There are a lot of Altera EPM7160STC100-10N CPLDs applications.
  • POWER-SAVING MODES
  • Power automation
  • TIMERS/COUNTERS
  • Multiple DIP Switch Replacement
  • Timing control
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
  • Preset swapping
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • Address decoding
Step5Bar-code shipping tag
EPM7160STC100-10N
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    100
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    125MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    100
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Number of I/O
    84
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Frequency (Max)
    149.3MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    3200
  • Number of Programmable I/O
    84
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    10
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    160
  • JTAG BST
    YES
  • In-System Programmable
    YES
  • Height
    1mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm