  • EPM7192EQC160-15
EPM7192EQC160-15
advertisement
Manufacturer No:
EPM7192EQC160-15
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-EPM7192EQC160-15
Package:
PQFP
Datasheet:
EPM7192EQC160-15
Description:
0.65mm PMIC 160 Pin 100MHz 5V PQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7192EQC160-15 Overview
This network has 192macro cells, which are cells that provide radio coverage provided by a high-power cell site (tower, antenna, mast).It is embedded in the PQFP package.As a result, it has 124 I/O ports programmed.The device is programmed with 160 terminations.This electrical part has a terminal position of QUADand is connected to the ground.There is 5V voltage supply for this device.The part belongs to Programmable Logic Devices family.It is programmed with 160 pins.This device also displays [0].3750gates are devices that serve as building blocks for digital circuits.For high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].In this case, EEPROMwill be used to store the data.This device is mounted by Surface Mount.160pins are included in its design.There is a maximum supply voltage of 5.25Vwhen the device is operating.It operates with the minimal supply voltage of 4.75V.A total of 124 Programmable I/Os are available.There is a maximum frequency of 100MHz.In order to operate properly, the operating temperature should be higher than 0°C.A temperature lower than 70°Cis recommended for operation.In total, it contains 12 logic blocks (LABs).There should be a lower maximum frequency than 90.9MHz.Programmable logic types can be divided into EE PLD.
EPM7192EQC160-15 Features
PQFP package
124 I/Os
160 pin count
160 pins
12 logic blocks (LABs)
EPM7192EQC160-15 Applications
There are a lot of Altera EPM7192EQC160-15 CPLDs applications.
  • Storage Cards and Storage Racks
  • I/O expansion
  • Protection relays
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
  • Boolean function generators
  • Cross-Matrix Switch
  • White goods (Washing, Cold, Aircon ,...)
  • Power up sequencing
  • State machine design
  • Address decoders
Step5Bar-code shipping tag
EPM7192EQC160-15
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PQFP
  • Number of Pins
    160
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    160
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Number of I/O
    124
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    15 ns
  • Turn On Delay Time
    15 ns
  • Frequency (Max)
    90.9MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    3750
  • Number of Programmable I/O
    124
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    12
  • Speed Grade
    15
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    192
  • JTAG BST
    NO
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    4.07mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm