  • EPM7192SQC160-15
EPM7192SQC160-15
advertisement
Manufacturer No:
EPM7192SQC160-15
HK JDW NO:
2936-EPM7192SQC160-15
Datasheet:
EPM7192SQC160-15
Description:
0.65mm PMIC 160 Pin 100MHz 5V PQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7192SQC160-15 Overview
In the mobile phone network, there are 192macro cells, which are cells with high-power antennas and towers.It is embedded in the PQFP package.This device has 124 I/O ports programmed into it.There are 160 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The terminal position of this electrical component is QUAD.Power is supplied by a voltage of 5V volts.It belongs to the family [0].As a result, it is packaged as Bulk.A chip with 160pins is programmed.This device is also capable of displaying [0].The 3750gates serve as building blocks for digital circuits.The supply voltage should be maintained at 5V for high efficiency.It is recommended that data be stored in [0].This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.The 160pins are designed into the board.With a maximum supply voltage of [0], it operates.The minimal supply voltage is 4.75V.In total, there are 124programmable I/Os.There can be 100MHz frequency achieved.The operating temperature should be higher than 0°C.It is recommended that the operating temperature be below 70°C.12logic blocks (LABs) make up this circuit.The maximum frequency should not exceed 125MHz.In programmable logic, a type of logic can be categorized as EE PLD.
EPM7192SQC160-15 Features
PQFP package
124 I/Os
160 pin count
160 pins
12 logic blocks (LABs)
EPM7192SQC160-15 Applications
There are a lot of Altera EPM7192SQC160-15 CPLDs applications.
  • DMA control
  • Code converters
  • Pattern recognition
  • Discrete logic functions
  • Page register
  • Preset swapping
  • Software-Driven Hardware Configuration
  • Digital multiplexers
  • USB Bus
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
Step5Bar-code shipping tag
EPM7192SQC160-15
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Propagation Delay
    15 ns
  • Turn On Delay Time
    15 ns
  • Frequency (Max)
    125MHz
  • Speed Grade
    15
  • JTAG BST
    YES
  • In-System Programmable
    YES
  • Height
    3.4mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
    160
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5V