  • EPM7256AETC100-10N
EPM7256AETC100-10N
advertisement
Manufacturer No:
EPM7256AETC100-10N
HK JDW NO:
2936-EPM7256AETC100-10N
Package:
TQFP
Description:
PMIC 100 Pin 125MHz TQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7256AETC100-10N Overview
Currently, there are 256 macro cells, which are low-power cell sites (towers, antennas, masts) that serve as radio coverage.The item is enclosed in a TQFP package.As a building block for digital circuits, there are 5000gates.If high efficiency is desired, the supply voltage should be kept at [0].It is adopted to store data in [0].A Surface Mountis mounted on this electronic component.It is designed with 100 pins.With a maximum supply voltage of [0], it operates.A minimum supply voltage of 3V is required for this device to operate.Currently, there are 84 Programmable I/Os available.This frequency can be achieved at 125MHz.In order to operate properly, the operating temperature should be higher than 0°C.It is recommended that the operating temperature be lower than 70°C.It consists of 16 logic blocks (LABs).The maximal frequency should be lower than 172.4MHz.
EPM7256AETC100-10N Features
TQFP package
100 pins
16 logic blocks (LABs)
EPM7256AETC100-10N Applications
There are a lot of Altera EPM7256AETC100-10N CPLDs applications.
  • I/O expansion
  • Random logic replacement
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • USB Bus
  • Programmable polarity
  • Protection relays
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • Power Meter SMPS
  • Boolean function generators
Step5Bar-code shipping tag
EPM7256AETC100-10N
    Select All
  • Number of Gates
    5000
  • Number of Programmable I/O
    84
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    16
  • Speed Grade
    10
  • Number of Macro Cells
    256
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    100
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Frequency
    125MHz
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Frequency (Max)
    172.4MHz