  • EPM7256ATC144-12
EPM7256ATC144-12
advertisement
Manufacturer No:
EPM7256ATC144-12
HK JDW NO:
2936-EPM7256ATC144-12
Description:
2.5/3.33.3V 0.5mm PMIC 3.3V
Purchasing and Inquiry
EPM7256ATC144-12 Overview
256macrocells exist, which are cells in a mobile phone network that are primarily composed of high-power towers, antennas, or masts.There are 120 I/Os on the board.It is programmed to terminate devices at [0].This electrical part is wired with a terminal position of QUAD.A voltage of 3.3V is used as the power supply for this device.It is a part of the family [0].A chip with 144pins is programmed.Additionally, this device is capable of displaying [0].Currently, it is powered by 2.5/3.33.3Vsources.Supply voltage (Vsup) reaches a maximum of 3.6V.In order to operate properly, the supply voltage (Vsup) should be greater than 3V.The clock frequency of the device should not exceed 78.1MHz.A programmable logic type is categorized as EE PLD.The operating temperature should be kept below [0].
EPM7256ATC144-12 Features
120 I/Os
144 pin count
2.5/3.33.3V power supplies
EPM7256ATC144-12 Applications
There are a lot of Altera EPM7256ATC144-12 CPLDs applications.
  • Cross-Matrix Switch
  • Software-Driven Hardware Configuration
  • Power automation
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • INTERRUPT SYSTEM
  • Discrete logic functions
  • Digital systems
  • Bootloaders for FPGAs
  • Protection relays
  • Configurable Addressing of I/O Boards
Step5Bar-code shipping tag
EPM7256ATC144-12
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    144
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    256 MACROCELLS; 16 LABS; CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 2.5 OR 3.3
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    144
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G144
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    2.5/3.33.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of I/O
    120
  • Clock Frequency
    78.1MHz
  • Propagation Delay
    12 ns
  • Organization
    0 DEDICATED INPUTS, 120 I/O
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm