  • EPM7256BQC208-5
EPM7256BQC208-5
advertisement
Manufacturer No:
EPM7256BQC208-5
HK JDW NO:
2936-EPM7256BQC208-5
Datasheet:
EPM7256BQC208-5
Description:
PMIC 208 Pin 250MHz 2.5V PQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7256BQC208-5 Overview
256 macrocells are present in the mobile phone network, which offer radio coverage from a high-power cell tower, antenna, or mast.It is embedded in the PQFP package.208terminations are programmed into the device.This electrical part has a terminal position of [0], which serves as an important point of access for passengers and freight.A voltage of 2.5V is used as the power supply for this device.There is a part included in Programmable Logic Devices.Chips are programmed with 208 pins.When using this device, YESis also available.A digital circuit can be constructed using 5000gates.It is recommended that data be stored in [0].The electronic part is mounted by Surface Mount.A total of 208pins are provided on this board.It operates at a maximum supply voltage of 3.6V volts.A minimum supply voltage of 3V is required for it to operate.Currently, there are 164 Programmable I/Os available.There can be 250MHz frequency achieved.It is recommended that the operating temperature exceeds 0°C.A temperature below 70°Cshould be used as the operating temperature.In its simplest form, it consists of 16 logic blocks (LABs).It should be below 188.7MHzat the maximal frequency.Types of programmable logic are divided into EE PLD.
EPM7256BQC208-5 Features
PQFP package
208 pin count
208 pins
16 logic blocks (LABs)
EPM7256BQC208-5 Applications
There are a lot of Altera EPM7256BQC208-5 CPLDs applications.
  • Power Meter SMPS
  • ROM patching
  • Multiple DIP Switch Replacement
  • Programmable polarity
  • Cross-Matrix Switch
  • Dedicated input registers
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • USB Bus
  • Programmable power management
  • Random logic replacement
Step5Bar-code shipping tag
EPM7256BQC208-5
    Select All
  • Pin Count
    208
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Propagation Delay
    5 ns
  • Turn On Delay Time
    5 ns
  • Frequency (Max)
    188.7MHz
  • Organization
    0 DEDICATED INPUTS
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    5000
  • Number of Programmable I/O
    164
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    16
  • Speed Grade
    5
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    256
  • JTAG BST
    YES
  • In-System Programmable
    YES
  • Height Seated (Max)
    4.1mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Frequency
    250MHz