  • EPM7256BQC208-7
EPM7256BQC208-7
advertisement
Manufacturer No:
EPM7256BQC208-7
HK JDW NO:
2936-EPM7256BQC208-7
Datasheet:
EPM7256BQC208-7
Description:
PMIC 208 Pin 166.67MHz PQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7256BQC208-7 Overview
There are 256 macro cells. A macro cell is a cell in a mobile phone network that provides radio coverage through the use of a high-power cell site (tower, antenna or mast).PQFPis the package in which it resides.As a building block for digital circuits, there are 5000gates.It is recommended that data be stored in [0].This device is mounted by Surface Mount.The pins are [0].A maximum supply voltage of 3.6Vis used in its operation.Despite its minimal supply voltage of [0], it is capable of operating.A total of 164 Programmable I/Os are available.There can be 166.67MHz frequency achieved.Operating temperatures should be higher than 0°C.A temperature less than 70°Cshould be used for operation.In its simplest form, it consists of 16 logic blocks (LABs).If the maximal frequency is less than [0], it should be lower than that.
EPM7256BQC208-7 Features
PQFP package
208 pins
16 logic blocks (LABs)
EPM7256BQC208-7 Applications
There are a lot of Altera EPM7256BQC208-7 CPLDs applications.
  • Software-driven hardware configuration
  • High speed graphics processing
  • Interface bridging
  • ROM patching
  • Discrete logic functions
  • Custom shift registers
  • White goods (Washing, Cold, Aircon ,...)
  • Power up sequencing
  • Custom state machines
  • Address decoders
Step5Bar-code shipping tag
EPM7256BQC208-7
  • Published
    2014
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Frequency
    166.67MHz
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Frequency (Max)
    188.7MHz