  • EPM7256EGC192-12
EPM7256EGC192-12
advertisement
Manufacturer No:
EPM7256EGC192-12
HK JDW NO:
2936-EPM7256EGC192-12
Package:
Datasheet:
EPM7256EGC192-12
Description:
2.54mm PMIC 192 Pin 125MHz 5V
Purchasing and Inquiry
EPM7256EGC192-12 Overview
There are 256 macro cells. A macro cell is a cell in a mobile phone network that provides radio coverage through the use of a high-power cell site (tower, antenna or mast).As a result, it has 164 I/O ports programmed.Devices are programmed with terminations of [0].This electrical part has a terminal position of PERPENDICULARand is connected to the ground.Power is provided by a supply voltage of 5V volts.There is a part in the family [0].There are 192pins on the chip.The device can also be used to find [0].A digital circuit can be constructed using 5000gates.If high efficiency is to be achieved, the supply voltage should be maintained at [0].For storing data, it is recommended to use [0].Surface Mount, Through Holeis used to mount this electronic component.The 192pins are designed into the board.This device operates at a voltage of 5.25V when the maximum supply voltage is applied.Normally, it operates with a voltage of 4.75VV as its minimum supply voltage.A programmable I/O count of 164 has been recorded.There is 125MHz frequency that can be achieved.In order to operate properly, the operating temperature should be higher than 0°C.The operating temperature should be lower than 70°C.There are 16logic blocks (LABs) that make up its basic building block.The maximum frequency should not exceed 90.9MHz.There is a type of programmable logic called EE PLD.
EPM7256EGC192-12 Features
164 I/Os
192 pin count
192 pins
16 logic blocks (LABs)
EPM7256EGC192-12 Applications
There are a lot of Altera EPM7256EGC192-12 CPLDs applications.
  • Parity generators
  • Protection relays
  • Programmable power management
  • Address decoding
  • Battery operated portable devices
  • DMA control
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • Interface bridging
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • ToR/Aggregation/Core Switch and Router
Step5Bar-code shipping tag
EPM7256EGC192-12
  • Terminal Position
    PERPENDICULAR
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    125MHz
  • Pin Count
    192
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Number of I/O
    164
  • Propagation Delay
    12 ns
  • Turn On Delay Time
    12 ns
  • Frequency (Max)
    90.9MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    5000
  • Number of Programmable I/O
    164
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    16
  • Speed Grade
    12
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    256
  • JTAG BST
    NO
  • In-System Programmable
    NO
  • Height Seated (Max)
    5.43mm
  • Length
    45.15mm
  • Width
    45.15mm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Surface Mount, Through Hole
  • Number of Pins
    192
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5V