  • EPM7256SQC208-10
EPM7256SQC208-10
advertisement
Manufacturer No:
EPM7256SQC208-10
HK JDW NO:
2936-EPM7256SQC208-10
Package:
PQFP
Datasheet:
EPM7256SQC208-10
Description:
3.3/55V 0.5mm PMIC 208 Pin 125MHz 5V PQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7256SQC208-10 Overview
There are 256 macro cells. A macro cell is a cell in a mobile phone network that provides radio coverage through the use of a high-power cell site (tower, antenna or mast).The product is contained in a PQFP package.This device has 164 I/O ports programmed into it.There are 208 terminations programmed into the device.The terminal position of this electrical component is QUAD.There is 5V voltage supply for this device.There is a part included in Programmable Logic Devices.It is recommended to package the chip by Bulk.In this chip, the 208pins are programmed.5000gates are devices that serve as building blocks for digital circuits.Data storage is performed using [0].In this case, it is mounted by Surface Mount.A total of 208pins are provided on this board.With a maximum supply voltage of [0], it operates.Normally, it operates with a voltage of 3VV as its minimum supply voltage.There is 3.3/55V power supply available for it.In total, there are 164programmable I/Os.It is possible to achieve a frequency of 125MHz.It is recommended that the operating temperature exceed 0°C.A temperature lower than 70°Cis recommended for operation.The program consists of 16 logic blocks (LABs).The maximum frequency should not exceed 128.2MHz.It is possible to classify programmable logic as EE PLD.
EPM7256SQC208-10 Features
PQFP package
164 I/Os
208 pin count
208 pins
3.3/55V power supplies
16 logic blocks (LABs)
EPM7256SQC208-10 Applications
There are a lot of Altera EPM7256SQC208-10 CPLDs applications.
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • Boolean function generators
  • Synchronous or asynchronous mode
  • Configurable Addressing of I/O Boards
  • Parity generators
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • POWER-SAVING MODES
  • Interface bridging
  • Portable digital devices
  • Custom shift registers
Step5Bar-code shipping tag
EPM7256SQC208-10
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PQFP
  • Number of Pins
    208
  • Packaging
    Bulk
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    208
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    125MHz
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3.3/55V
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    164
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Frequency (Max)
    128.2MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    5000
  • Number of Programmable I/O
    164
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    16
  • Speed Grade
    10
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    256
  • JTAG BST
    YES
  • In-System Programmable
    YES
  • Height Seated (Max)
    4.1mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm