  • EPM7512AETC144-12
EPM7512AETC144-12
advertisement
Manufacturer No:
EPM7512AETC144-12
HK JDW NO:
2936-EPM7512AETC144-12
Package:
TQFP
Datasheet:
EPM7512AETC144-12
Description:
0.5mm PMIC 44 Pin 100MHz 3.3V TQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7512AETC144-12 Overview
A mobile phone network consists of 512macro cells, which are radio coverage cells served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).In the TQFPpackage, you will find it.The device is programmed with 120 I/Os.The device is programmed with 144 terminations.The terminal position of this electrical part is QUAD, which serves as an important access point for passengers or freight.The device is powered by a voltage of 3.3V volts.This part is in the family [0].A chip with 144pins is programmed.In digital circuits, there are 10000gates, which act as a basic building block.In order to maintain high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].It is recommended to store data in [0].Surface Mountis used to mount this electronic component.The device is designed with pins [0].This device operates at a voltage of 3.6V when the maximum supply voltage is applied.With a minimal supply voltage of [0], it operates.There are 36 programmable I/Os, which are method of data transmissions, via input/output (I/O), between a central processing unit (CPU) and a peripheral device, such as a network adapter or a Parallel ATA storage device. This frequency can be achieved at 100MHz.It is recommended that the operating temperature exceeds 0°C.A temperature lower than 70°Cis recommended for operation.The program consists of 32 logic blocks (LABs).It is recommended that the maximum frequency is less than 0.There is a type of programmable logic called EE PLD.
EPM7512AETC144-12 Features
TQFP package
120 I/Os
144 pin count
44 pins
32 logic blocks (LABs)
EPM7512AETC144-12 Applications
There are a lot of Altera EPM7512AETC144-12 CPLDs applications.
  • Page register
  • LED Lighting systems
  • Complex programmable logic devices
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • Cross-Matrix Switch
  • Code converters
  • Auxiliary Power Supply Isolated and Non-isolated
  • USB Bus
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • Battery operated portable devices
Step5Bar-code shipping tag
EPM7512AETC144-12
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    44
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    144
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    144
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    120
  • Propagation Delay
    12 ns
  • Turn On Delay Time
    12 ns
  • Frequency (Max)
    116.3MHz
  • Number of Programmable I/O
    36
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    32
  • Speed Grade
    12
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm