  • EPM7512AETC144-7N
EPM7512AETC144-7N
advertisement
Manufacturer No:
EPM7512AETC144-7N
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-EPM7512AETC144-7N
Package:
TQFP
Datasheet:
EPM7512AETC144-7N
Description:
0.5mm PMIC 144 Pin 166.67MHz 3.3V TQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7512AETC144-7N Overview
There are 512 macro cells, which are cells in a mobile phone network that provides radio coverage served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).You can find it in package [0].This device has 120 I/O ports programmed into it.There is a 144terminations set on devices.As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers and freight.A voltage of 3.3Vprovides power to the device.There is a part in the family [0].It is programmed with 144 pins.As a building block for digital circuits, there are 10000gates.High efficiency requires a voltage supply of [0].It is recommended to store data in [0].The electronic part is mounted by Surface Mount.It is designed with 144 pins.It operates with the maximal supply voltage of 3.6V.It operates with the minimal supply voltage of 3V.There are 36 programmable I/Os in this system.There is 166.67MHz frequency that can be achieved.In order to operate properly, the operating temperature should be higher than 0°C.Temperatures should be lower than 70°C when operating.The system consists of 32 logic blocks (LABs).Maximum frequency should be less than 116.3MHz.Programmable logic types can be divided into EE PLD.
EPM7512AETC144-7N Features
TQFP package
120 I/Os
144 pin count
144 pins
32 logic blocks (LABs)
EPM7512AETC144-7N Applications
There are a lot of Altera EPM7512AETC144-7N CPLDs applications.
  • Power up sequencing
  • Complex programmable logic devices
  • Storage Cards and Storage Racks
  • Code converters
  • Voltage level translation
  • Field programmable gate
  • Digital systems
  • Interface bridging
  • Pattern recognition
  • INTERRUPT SYSTEM
Step5Bar-code shipping tag
EPM7512AETC144-7N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Width
    20mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    144
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    166.67MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    120
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Turn On Delay Time
    7.5 ns
  • Frequency (Max)
    116.3MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    10000
  • Number of Programmable I/O
    36
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    32
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    512
  • JTAG BST
    YES
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm