  • EPM7512BQC208-5
EPM7512BQC208-5
advertisement
Manufacturer No:
EPM7512BQC208-5
HK JDW NO:
2936-EPM7512BQC208-5
Package:
PQFP
Datasheet:
EPM7512BQC208-5
Description:
1.8/3.32.5V 0.5mm PMIC 208 Pin 166.67MHz 2.5V PQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7512BQC208-5 Overview
This network has 512macro cells, which are cells that provide radio coverage provided by a high-power cell site (tower, antenna, mast).The item is packaged with PQFP.There are 176 I/Os on the board.There is a 208terminations set on devices.The terminal position of this electrical component is QUAD.The device is powered by a voltage of 2.5V volts.There is a part in the family [0].208pins are programmed on the chip.When using this device, YEScan also be found.It is possible to construct digital circuits using 10000gates, which are devices that serve as building blocks.In order to achieve high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].For storing data, it is recommended to use [0].Surface Mountis used to mount this electronic component.A total of 208pins are provided on this board.This device operates at a voltage of 3.6V when the maximum supply voltage is applied.The minimal supply voltage is 3V.The system runs on a power supply of 1.8/3.32.5V watts.A total of 176Programmable I/Os are present.There is a maximum frequency of 166.67MHz.It is recommended that the operating temperature be greater than 0°C.A temperature lower than 70°Cis recommended for operation.32logic blocks (LABs) make up this circuit.A maximum frequency of less than 163.9MHzis recommended.A programmable logic type is categorized as EE PLD.
EPM7512BQC208-5 Features
PQFP package
176 I/Os
208 pin count
208 pins
1.8/3.32.5V power supplies
32 logic blocks (LABs)
EPM7512BQC208-5 Applications
There are a lot of Altera EPM7512BQC208-5 CPLDs applications.
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • Programmable polarity
  • Address decoders
  • Power Meter SMPS
  • Protection relays
  • Power up sequencing
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • Wireless Infrastructure Base Band Unit and Remote Radio Unit
  • Custom state machines
  • I2C BUS INTERFACE
Step5Bar-code shipping tag
EPM7512BQC208-5
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    PQFP
  • Number of Pins
    208
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    208
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    166.67MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Power Supplies
    1.8/3.32.5V
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    176
  • Propagation Delay
    5.5 ns
  • Turn On Delay Time
    5.5 ns
  • Frequency (Max)
    163.9MHz
  • Number of Programmable I/O
    176
  • Height Seated (Max)
    4.1mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm