  • EPM7512BTC144-5
EPM7512BTC144-5
advertisement
Manufacturer No:
EPM7512BTC144-5
HK JDW NO:
2936-EPM7512BTC144-5
Package:
TQFP
Datasheet:
EPM7512BTC144-5
Description:
PMIC 144 Pin 166.67MHz 2.5V TQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7512BTC144-5 Overview
In the mobile phone network, there are 512macro cells, which are cells with high-power antennas and towers.It is embedded in the TQFP package.As you can see, this device has 120 I/O ports programmed into it.The termination of a device is set to [0].The terminal position of this electrical component is QUAD.A voltage of 2.5V is used as the power supply for this device.The part belongs to Programmable Logic Devices family.In this chip, the 144pins are programmed.When using this device, YEScan also be found.10000gates are devices that serve as building blocks for digital circuits.It is recommended to store data in [0].It is mounted by Surface Mount.144pins are included in its design.There is a maximum supply voltage of 3.6V.Despite its minimal supply voltage of [0], it is capable of operating.A total of 36Programmable I/Os are present.You can achieve 166.67MHzfrequencies.It is recommended that the operating temperature be greater than 0°C.A temperature lower than 70°Cis recommended for operation.There are 32 logic blocks (LABs) in its basic building block.There should be a lower maximum frequency than 163.9MHz.Programmable logic types can be divided into EE PLD.
EPM7512BTC144-5 Features
TQFP package
120 I/Os
144 pin count
144 pins
32 logic blocks (LABs)
EPM7512BTC144-5 Applications
There are a lot of Altera EPM7512BTC144-5 CPLDs applications.
  • Cross-Matrix Switch
  • State machine design
  • DMA control
  • Custom shift registers
  • Random logic replacement
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
  • Dedicated input registers
  • State machine control
  • Software-Driven Hardware Configuration
  • Digital multiplexers
Step5Bar-code shipping tag
EPM7512BTC144-5
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    144
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    144
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Frequency
    166.67MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    120
  • Propagation Delay
    5.5 ns
  • Turn On Delay Time
    5.5 ns
  • Frequency (Max)
    163.9MHz
  • Number of Programmable I/O
    36
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    32
  • Speed Grade
    5
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm