  • EPM9560ARI208-10
EPM9560ARI208-10
advertisement
Manufacturer No:
EPM9560ARI208-10
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-EPM9560ARI208-10
Package:
QFP
Datasheet:
EPM9560ARI208-10
Description:
0.5mm PMIC 208 Pin 144.9MHz 5V QFP
Purchasing and Inquiry
EPM9560ARI208-10 Overview
A mobile phone network consists of 560macro cells, which are radio coverage cells served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).It is contained in package [0].There are 153 I/Os on the board.The device is programmed with 208 terminations.As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers and freight.The device is powered by a voltage of 5V volts.It belongs to the family [0].With 208pins programmed, the chip is ready to use.As a building block for digital circuits, there are 12000gates.A high level of efficiency can be achieved by maintaining the supply voltage at [0].It is recommended to store data in [0].Surface Mountis the mounting point of this electronic part.There are 208pins on it.It operates at a maximum supply voltage of 5.5V volts.Normally, it operates with a voltage of 4.5VV as its minimum supply voltage.Currently, there are 153 Programmable I/Os available.There is a maximum frequency of 144.9MHz.In order to operate, the temperature should be higher than -40°C.It is recommended to keep the operating temperature below 85°C.35logic blocks (LABs) make up this circuit.There should be a lower maximum frequency than 144.9MHz.There is a type of programmable logic called EE PLD.
EPM9560ARI208-10 Features
QFP package
153 I/Os
208 pin count
208 pins
35 logic blocks (LABs)
EPM9560ARI208-10 Applications
There are a lot of Altera EPM9560ARI208-10 CPLDs applications.
  • Interface bridging
  • I2C BUS INTERFACE
  • Custom shift registers
  • TIMERS/COUNTERS
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
  • Dedicated input registers
  • Digital designs
  • D/T registers and latches
  • Cross-Matrix Switch
  • State machine control
Step5Bar-code shipping tag
EPM9560ARI208-10
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    QFP
  • Number of Pins
    208
  • Published
    1994
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    208
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    144.9MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Operating Supply Current
    174mA
  • Number of I/O
    153
  • Nominal Supply Current
    174mA
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Frequency (Max)
    144.9MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    12000
  • Number of Programmable I/O
    153
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    35
  • Speed Grade
    10
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    560
  • JTAG BST
    YES
  • In-System Programmable
    YES
  • Height Seated (Max)
    4.1mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm