  • EPM9560ARI240-10
EPM9560ARI240-10
advertisement
Manufacturer No:
EPM9560ARI240-10
HK JDW NO:
2936-EPM9560ARI240-10
Package:
QFP
Datasheet:
EPM9560ARI240-10
Description:
0.5mm PMIC 240 Pin 144.9MHz 5V QFP
Purchasing and Inquiry
EPM9560ARI240-10 Overview
560macrocells exist, which are cells in a mobile phone network that are primarily composed of high-power towers, antennas, or masts.In the QFPpackage, you will find it.There are 191 I/Os on the board.There is a 240terminations set on devices.This electrical part has a terminal position of [0], which serves as an important point of access for passengers and freight.There is 5V voltage supply for this device.It is included in Programmable Logic Devices.In this chip, the 240pins are programmed.The 12000gates serve as building blocks for digital circuits.If high efficiency is desired, the supply voltage should be kept at [0].In general, it is recommended to store data in [0].A Surface Mountis mounted on this electronic component.There are 240pins on it.With a maximum supply voltage of [0], it operates.It is powered by 4.5Vas its minimum supply voltage.Programmable I/Os are counted up 191.This frequency can be achieved at 144.9MHz.It is recommended that the operating temperature be higher than -40°C.It is recommended that the operating temperature be lower than 85°C.There are 35 logic blocks (LABs) in its basic building block.The maximum frequency should not exceed 144.9MHz.Types of programmable logic are divided into EE PLD.
EPM9560ARI240-10 Features
QFP package
191 I/Os
240 pin count
240 pins
35 logic blocks (LABs)
EPM9560ARI240-10 Applications
There are a lot of Altera EPM9560ARI240-10 CPLDs applications.
  • DMA control
  • Discrete logic functions
  • Storage Cards and Storage Racks
  • Synchronous or asynchronous mode
  • Timing control
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • Bootloaders for FPGAs
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • POWER-SAVING MODES
  • I/O expansion
Step5Bar-code shipping tag
EPM9560ARI240-10
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    QFP
  • Number of Pins
    240
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    240
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    144.9MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Operating Supply Current
    174mA
  • Number of I/O
    191
  • Nominal Supply Current
    174mA
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Frequency (Max)
    144.9MHz
    12000
  • Number of Programmable I/O
    191
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    35
  • Speed Grade
    10
  • Height Seated (Max)
    4.1mm
  • Length
    32mm
  • Width
    32mm