  • EPM9560RC208-20
EPM9560RC208-20
advertisement
Manufacturer No:
EPM9560RC208-20
HK JDW NO:
2936-EPM9560RC208-20
Package:
Datasheet:
EPM9560RC208-20
Description:
3.3/55V 0.5mm PMIC 5V
Purchasing and Inquiry
EPM9560RC208-20 Overview
There are 560 macro cells, which provide radio coverage via high-power cell towers, antennas or masts in a mobile phone network.The device is programmed with 153 I/O ports.There are 208 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.This electrical component has a terminal position of 0.The device is powered by a voltage of 5V volts.This part is part of the family [0].Chips are programmed with 208 pins.It is also possible to find 772 FLIP FLOPS; CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5Vwhen using this device.The 12000gates serve as building blocks for digital circuits.A Surface Mountis mounted on this electronic component.A power supply of 3.3/55Vis required to operate it.Supply voltage (Vsup) reaches a maximum of 5.25V.Operating temperatures should be higher than 0°C.Ideally, the operating temperature should be below 70°C.The system consists of 35 logic blocks (LABs).A supply voltage (Vsup) of greater than 4.75V should be used.It should not exceed 100MHzin terms of clockfrequency.Programmable logic types are divided into EE PLD.
EPM9560RC208-20 Features
153 I/Os
208 pin count
3.3/55V power supplies
35 logic blocks (LABs)
EPM9560RC208-20 Applications
There are a lot of Altera EPM9560RC208-20 CPLDs applications.
  • Auxiliary Power Supply Isolated and Non-isolated
  • I/O expansion
  • Battery operated portable devices
  • Page register
  • ROM patching
  • High speed graphics processing
  • Digital multiplexers
  • D/T registers and latches
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • TIMERS/COUNTERS
Step5Bar-code shipping tag
EPM9560RC208-20
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    208
  • ECCN Code
    3A991
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    772 FLIP FLOPS; CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    208
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G208
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Power Supplies
    3.3/55V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.75V
  • Number of I/O
    153
  • Clock Frequency
    100MHz
  • Propagation Delay
    23.6 ns
  • Height Seated (Max)
    4.1mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm