  • EPM9560RC240-15
EPM9560RC240-15
advertisement
Manufacturer No:
EPM9560RC240-15
HK JDW NO:
2936-EPM9560RC240-15
Package:
QFP
Datasheet:
EPM9560RC240-15
Description:
0.5mm PMIC 240 Pin 117.6MHz 5V QFP
Purchasing and Inquiry
EPM9560RC240-15 Overview
There are 560 macro cells. A macro cell is a cell in a mobile phone network that provides radio coverage through the use of a high-power cell site (tower, antenna or mast).There is a QFP package containing it.There are 191 I/Os on the board.240terminations have been programmed into the device.Its terminal position is QUAD.Power is provided by a supply voltage of 5V volts.It is included in Programmable Logic Devices.There are 240pins on the chip.This device is also capable of displaying [0].12000gates are devices that serve as building blocks for digital circuits.It is recommended that the supply voltage be kept at 5Vto maximize efficiency.EEPROM is adopted for storing data.Surface Mountmounts this electronic component.A total of 240pins are provided on this board.A maximum supply voltage of 5.25Vis used in its operation.Initially, it requires a voltage of 4.75Vas the minimum supply voltage.There are 191 Programmable I/Os.There is 117.6MHz frequency that can be achieved.Operating temperatures should be higher than 0°C.It is recommended that the operating temperature be lower than 70°C.There are 35 logic blocks (LABs) in its basic building block.A maximum frequency of less than 144MHzis recommended.Programmable logic types are divided into EE PLD.
EPM9560RC240-15 Features
QFP package
191 I/Os
240 pin count
240 pins
35 logic blocks (LABs)
EPM9560RC240-15 Applications
There are a lot of Altera EPM9560RC240-15 CPLDs applications.
  • Digital systems
  • Software-driven hardware configuration
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • Interface bridging
  • Handheld digital devices
  • LED Lighting systems
  • Protection relays
  • Custom state machines
Step5Bar-code shipping tag
EPM9560RC240-15
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    QFP
  • Number of Pins
    240
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    240
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    772 FLIP FLOPS; CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    117.6MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Operating Supply Current
    146mA
  • Number of I/O
    191
  • Nominal Supply Current
    146mA
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    15 ns
  • Frequency (Max)
    144MHz
    12000
  • Number of Programmable I/O
    191
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    35
  • Speed Grade
    15
  • Height Seated (Max)
    4.1mm
  • Length
    32mm
  • Width
    32mm