  • 5M1270ZT144I5
5M1270ZT144I5
advertisement
Manufacturer No:
5M1270ZT144I5
HK JDW NO:
2936-5M1270ZT144I5
Package:
LQFP
Datasheet:
5M1270ZT144I5
Description:
0.5mm PMIC 144 Pin 1.8V LQFP
Purchasing and Inquiry
5M1270ZT144I5 Overview
There are 980 macro cells. A macro cell is a cell in a mobile phone network that provides radio coverage through the use of a high-power cell site (tower, antenna or mast).LQFPis the package in which it resides.It is equipped with 114I/O ports.The termination of a device is set to [0].As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers and freight.A voltage of 1.8Vprovides power to the device.A chip with 144pins is programmed.A total of 144pins are provided on this board.In this case, the maximum supply voltage (Vsup) is 1.89V.It is recommended that the operating temperature exceed -40°C.The operating temperature should be lower than 100°C.Its basic building block is composed of 1270 logic blocks (LABs).It is important that the supply voltage (Vsup) exceeds 1.71VV.It should not exceed 201.1MHzin its clock frequency.This kind of FPGA is composed of FLASH PLD.
5M1270ZT144I5 Features
LQFP package
114 I/Os
144 pin count
144 pins
1270 logic blocks (LABs)
5M1270ZT144I5 Applications
There are a lot of Altera 5M1270ZT144I5 CPLDs applications.
  • State machine design
  • USB Bus
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • Digital designs
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
  • Programmable power management
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • Pattern recognition
  • Power up sequencing
Step5Bar-code shipping tag
5M1270ZT144I5
    Select All
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.89V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.71V
  • Number of I/O
    114
  • Clock Frequency
    201.1MHz
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Programmable Logic Type
    FLASH PLD
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Package / Case
    LQFP
  • Number of Pins
    144
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    144
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm