  • 5M1270ZT144I5N
5M1270ZT144I5N
advertisement
Manufacturer No:
5M1270ZT144I5N
HK JDW NO:
2936-5M1270ZT144I5N
Package:
TQFP
Datasheet:
5M1270ZT144I5N
Description:
0.5mm PMIC 144 Pin 1.8V TQFP
Purchasing and Inquiry
5M1270ZT144I5N Overview
There are 980 macro cells in the network, which are high-power cell sites that provide radio coverage (tower, antenna, or mast) for a mobile phone network.You can find it in package [0].It is equipped with 114I/O ports.144terminations are programmed into the device.Its terminal position is QUAD.A voltage of 1.8V is used as the power supply for this device.This part is part of the family [0].There are 144pins on the chip.When using this device, YEScan also be found.If high efficiency is to be achieved, the supply voltage should be maintained at [0].Data is stored using [0].In this case, it is mounted by Surface Mount.This board has 144 pins.There is a maximum supply voltage of 1.89Vwhen the device is operating.The device is designed to operate with a minimal supply voltage of 1.71VV.It is recommended that the operating temperature exceed -40°C.It is recommended to keep the operating temperature below 100°C.The system consists of 8 logic blocks (LABs).In order to form a fundamental building block, there are 1270 logic elements or cells.The maximal frequency should be lower than 304MHz.Devices contain a 1kBmemory for storing data and programs.
5M1270ZT144I5N Features
TQFP package
114 I/Os
144 pin count
144 pins
8 logic blocks (LABs)
5M1270ZT144I5N Applications
There are a lot of Altera 5M1270ZT144I5N CPLDs applications.
  • Field programmable gate
  • Discrete logic functions
  • Digital multiplexers
  • Address decoders
  • D/T registers and latches
  • Multiple Clock Source Selection
  • INTERRUPT SYSTEM
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
  • Bootloaders for FPGAs
  • Timing control
Step5Bar-code shipping tag
5M1270ZT144I5N
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    144
  • Weight
    1.319103g
  • JESD-609 Code
    e3
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    1.89V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Memory Size
    1kB
  • Operating Supply Current
    2mA
  • Number of I/O
    114
  • Memory Type
    FLASH
  • Propagation Delay
    6.2 ns
  • Frequency (Max)
    304MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    1270
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
    980
  • JTAG BST
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm