  • 5M80ZM64C5N
5M80ZM64C5N
advertisement
Manufacturer No:
5M80ZM64C5N
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-5M80ZM64C5N
Package:
TFBGA
Datasheet:
5M80ZM64C5N
Description:
0.5mm PMIC 64 Pin 118.3MHz 1.8V TFBGA
Purchasing and Inquiry
5M80ZM64C5N Overview
There are 64 macro cells, which provide radio coverage via high-power cell towers, antennas or masts in a mobile phone network.There is a TFBGA package containing it.There are 30 I/Os programmed in it.There are 64 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.BOTTOMis the terminal position of this electrical part.The power supply voltage is 1.8V.This part is part of the family [0].There are 64 pins on the chip.If this device is used, you will also be able to find [0].It is recommended that the supply voltage be kept at 1.8Vto maximize efficiency.It is recommended to store data in [0].In this case, Surface Mountis used to mount the electronic component.This board has 64 pins.It operates with the maximal supply voltage of 1.89V.Despite its minimal supply voltage of [0], it is capable of operating.There are 30 Programmable I/Os.There can be 118.3MHz frequency achieved.Operating temperatures should be higher than 0°C.Ideally, the operating temperature should be below 85°C.In total, it contains 8 logic blocks (LABs).In order to form a fundamental building block, there are 80logic elements/cells.It is recommended that the maximum frequency is less than 0.Devices contain a 1kBmemory for storing data and programs.
5M80ZM64C5N Features
TFBGA package
30 I/Os
64 pin count
64 pins
8 logic blocks (LABs)
5M80ZM64C5N Applications
There are a lot of Altera 5M80ZM64C5N CPLDs applications.
  • Storage Cards and Storage Racks
  • Parity generators
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
  • Boolean function generators
  • Bootloaders for FPGAs
  • DMA control
  • Digital designs
  • Programmable polarity
  • D/T registers and latches
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
Step5Bar-code shipping tag
5M80ZM64C5N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TFBGA
  • Number of Pins
    64
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    118.3MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Max Supply Voltage
    1.89V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Memory Size
    1kB
  • Operating Supply Current
    25μA
  • Number of I/O
    30
  • Nominal Supply Current
    25μA
  • Memory Type
    FLASH
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Frequency (Max)
    152MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    80
  • Number of Programmable I/O
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
  • JTAG BST
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    4.5mm
  • Width
    4.5mm