  • 5M80ZM68I5N
5M80ZM68I5N
advertisement
Manufacturer No:
5M80ZM68I5N
HK JDW NO:
2936-5M80ZM68I5N
Datasheet:
5M80ZM68I5N
Description:
PMIC 68 Pin 1.4749GHz 1.8V TFBGA
Purchasing and Inquiry
5M80ZM68I5N Overview
There are 64 macro cells. A macro cell is a cell in a mobile phone network that provides radio coverage through the use of a high-power cell site (tower, antenna or mast).It is contained in package [0].As a result, it has 52 I/O ports programmed.The termination of a device is set to [0].BOTTOMis the terminal position of this electrical part.The device is powered by a voltage of 1.8V volts.It belongs to the family [0].In this chip, the 68pins are programmed.If you use this device, you will also find [0].The supply voltage should be maintained at 1.8V for high efficiency.It is adopted to store data in [0].This device is mounted by Surface Mount.This board has 68 pins.A maximum supply voltage of 1.89Vis used in its operation.Normally, it operates with a voltage of 1.71VV as its minimum supply voltage.A total of 52Programmable I/Os are present.It is possible to achieve a frequency of 1.4749GHz.The operating temperature should be higher than -40°C.It is recommended that the operating temperature be lower than 100°C.The logic block consists of 8 l logic blocks (LABs).As a fundamental building block, there are 80 logic elements/cells.It is recommended that the maximum frequency is less than 0.The devices contain a memory of 1kBfor storing programs and data.
5M80ZM68I5N Features
TFBGA package
52 I/Os
68 pin count
68 pins
8 logic blocks (LABs)
5M80ZM68I5N Applications
There are a lot of Altera 5M80ZM68I5N CPLDs applications.
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
  • Configurable Addressing of I/O Boards
  • USB Bus
  • Reset swapping
  • High speed graphics processing
  • Voltage level translation
  • Code converters
  • Bootloaders for FPGAs
  • Custom state machines
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
Step5Bar-code shipping tag
5M80ZM68I5N
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Number of Pins
    68
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    68
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Frequency
    1.4749GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Max Supply Voltage
    1.89V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Number of I/O
    52
  • Frequency (Max)
    152MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    80
  • Number of Programmable I/O
    52
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Speed Grade
    5
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    1.2mm