  • APXE2R5ARA122MJ80G
APXE2R5ARA122MJ80G
advertisement
Manufacturer No:
APXE2R5ARA122MJ80G
HK JDW NO:
856-APXE2R5ARA122MJ80G
Package:
Radial, Can - SMD
Purchasing and Inquiry
APXE2R5ARA122MJ80G Overview
4.45A @ 100kHz ripple current @ high frequency is necessary to power systems.In this electrical device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 13mOhm.There is a dissipation factor of 0.12 % for the part.A stable operating temperature is -55°C~105°C.
APXE2R5ARA122MJ80G Features
4.45A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 13mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
APXE2R5ARA122MJ80G Applications
There are a lot of United Chemi-Con APXE2R5ARA122MJ80G applications of aluminum polymer capacitors.
  • Miniature high Power Supply.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Phone chargers
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Motherboards
  • Medical equipment
  • LED driver power supplies
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
Step5Bar-code shipping tag
APXE2R5ARA122MJ80G
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    NPCAP™-PXE
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1200μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    13mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    600μA
  • Ripple Current
    4.45A
  • Life (Hours)
    15000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.45A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Height
    10.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.303 7.70mm