  • EPM1270GM256C5N
EPM1270GM256C5N
advertisement
Manufacturer No:
EPM1270GM256C5N
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-EPM1270GM256C5N
Package:
TFBGA
Datasheet:
EPM1270GM256C5N
Description:
0.5mm PMIC 256 Pin 304MHz 1.8V TFBGA
Purchasing and Inquiry
EPM1270GM256C5N Overview
The mobile phone network has 980 macro cells, which are cells that provide radio coverage from high-power cell sites (towers, antennas, or masts).The item is packaged with TFBGA.In this case, there are 212 I/Os programmed.Devices are programmed with terminations of [0].The terminal position of this electrical part is BOTTOM, which serves as an important access point for passengers or freight.A voltage of 1.8Vprovides power to the device.There is a part included in Programmable Logic Devices.A chip with 256pins is programmed.It is also characterized by IT CAN ALSO OPERATE AT 3.3V.If high efficiency is desired, the supply voltage should be kept at [0].In order to store data, FLASHis used.In this case, Surface Mountis used to mount the electronic component.The 256pins are designed into the board.It operates at a maximum supply voltage of 1.89V volts.A minimum supply voltage of 1.71V is required for this device to operate.A programmable I/O count of 212 has been recorded.There is 304MHz frequency that can be achieved.There should be a temperature above 0°Cat the time of operation.A temperature lower than 85°Cis recommended for operation.The system consists of 127 logic blocks (LABs).As a fundamental building block, there are 1270 logic elements/cells.It is recommended that the maximum frequency is less than 0.The devices contain a memory of 1kBfor storing programs and data.
EPM1270GM256C5N Features
TFBGA package
212 I/Os
256 pin count
256 pins
127 logic blocks (LABs)
EPM1270GM256C5N Applications
There are a lot of Altera EPM1270GM256C5N CPLDs applications.
  • Storage Cards and Storage Racks
  • POWER-SAVING MODES
  • Auxiliary Power Supply Isolated and Non-isolated
  • Battery operated portable devices
  • Synchronous or asynchronous mode
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
  • State machine control
  • PLC analog input modules
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • Random logic replacement
Step5Bar-code shipping tag
EPM1270GM256C5N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TFBGA
  • Number of Pins
    256
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE AT 3.3V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    304MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Max Supply Voltage
    1.89V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Memory Size
    1kB
  • Operating Supply Current
    40mA
  • Number of I/O
    212
  • Nominal Supply Current
    40mA
  • Memory Type
    FLASH
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Frequency (Max)
    304MHz