  • EPM3128ATC100-10N
EPM3128ATC100-10N
advertisement
Manufacturer No:
EPM3128ATC100-10N
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-EPM3128ATC100-10N
Package:
TQFP
Datasheet:
EPM3128ATC100-10N
Description:
0.5mm PMIC 100 Pin 192.3MHz 3.3V TQFP
Purchasing and Inquiry
EPM3128ATC100-10N Overview
A mobile phone network consists of 128macro cells, which are radio coverage cells served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).You can find it in package [0].As a result, it has 80 I/O ports programmed.There are 100 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The terminal position of this electrical part is QUAD, which serves as an important access point for passengers or freight.An electrical supply voltage of 3.3V is used to power it.This part is in the family [0].Chips are programmed with 100 pins.It is also possible to find YESwhen using this device.The 2500gates serve as building blocks for digital circuits.For high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].Data storage is performed using [0].It is mounted by Surface Mount.There are 100 pins embedded in the device.A maximum supply voltage of 3.6Vis used in its operation.Initially, it requires a voltage of 3Vas the minimum supply voltage.There can be 192.3MHz frequency achieved.It is recommended that the operating temperature exceeds 0°C.The operating temperature should be lower than 70°C.In total, it contains 8 logic blocks (LABs).The maximal frequency should be lower than 192.3MHz.Types of programmable logic are divided into EE PLD.
EPM3128ATC100-10N Features
TQFP package
80 I/Os
100 pin count
100 pins
8 logic blocks (LABs)
EPM3128ATC100-10N Applications
There are a lot of Altera EPM3128ATC100-10N CPLDs applications.
  • Custom state machines
  • Page register
  • Digital systems
  • DDC INTERFACE
  • Code converters
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • Cross-Matrix Switch
  • Preset swapping
  • Custom shift registers
  • Digital multiplexers
Step5Bar-code shipping tag
EPM3128ATC100-10N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    100
  • Weight
    657.000198mg
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    100
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    192.3MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    80
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Frequency (Max)
    192.3MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    2500
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Speed Grade
    10
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    128
  • JTAG BST
  • In-System Programmable
  • Height
    1mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm