  • EPM3128ATC100-5N
EPM3128ATC100-5N
advertisement
Manufacturer No:
EPM3128ATC100-5N
HK JDW NO:
2936-EPM3128ATC100-5N
Datasheet:
EPM3128ATC100-5N
Description:
PMIC 100 Pin 192.3MHz 3.3V TQFP
Purchasing and Inquiry
EPM3128ATC100-5N Overview
128macrocells exist, which are cells in a mobile phone network that are primarily composed of high-power towers, antennas, or masts.The product is contained in a TQFP package.There are 80 I/Os on the board.There are 100 terminations programmed into the device.As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers or freight.An electrical supply voltage of 3.3V is used to power it.It is a part of family [0].100pins are programmed on the chip.When using this device, YEScan also be found.In digital circuits, there are 2500gates, which act as a basic building block.High efficiency requires a voltage supply of [0].Data storage is performed using [0].Surface Mountis the mounting point of this electronic part.There are 100pins on it.A maximum voltage of 3.6Vis required for operation.With a minimal supply voltage of [0], it operates.It is possible to achieve a frequency of 192.3MHz.In order to operate, the temperature should be higher than 0°C.Ideally, the operating temperature should be below 70°C.There are 8logic blocks (LABs) that make up its basic building block.It should be below 192.3MHzat the maximal frequency.Programmable logic types are divided into EE PLD.
EPM3128ATC100-5N Features
TQFP package
80 I/Os
100 pin count
100 pins
8 logic blocks (LABs)
EPM3128ATC100-5N Applications
There are a lot of Altera EPM3128ATC100-5N CPLDs applications.
  • State machine control
  • ToR/Aggregation/Core Switch and Router
  • State machine design
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • Code converters
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • Page register
  • Field programmable gate
  • Power up sequencing
  • Power automation
Step5Bar-code shipping tag
EPM3128ATC100-5N
  • Number of Pins
    100
  • Weight
    657.000198mg
  • Number of Terminations
    100
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    192.3MHz
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    80
  • Propagation Delay
    5 ns
  • Turn On Delay Time
    5 ns
  • Frequency (Max)
    192.3MHz
  • Speed Grade
    5
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    1.27mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm