  • EPM3256AQC208-7
EPM3256AQC208-7
advertisement
Manufacturer No:
EPM3256AQC208-7
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-EPM3256AQC208-7
Package:
PQFP
Datasheet:
EPM3256AQC208-7
Description:
0.5mm PMIC 208 Pin 166.67MHz 3.3V PQFP
Purchasing and Inquiry
EPM3256AQC208-7 Overview
There are 256 macro cells in the network, which are high-power cell sites that provide radio coverage (tower, antenna, or mast) for a mobile phone network.The product is contained in a PQFP package.There are 158 I/Os on the board.Devices are programmed with terminations of [0].As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers or freight.Power is supplied by a voltage of 3.3V volts.The part belongs to Programmable Logic Devices family.As a result, it is packaged as Bulk.Chips are programmed with 208 pins.It is also characterized by YES.A digital circuit can be constructed using 5000gates.In order to maintain high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].EEPROM is adopted for storing data.This device is mounted by Surface Mount.The device is designed with pins [0].A voltage of 3.6V is the maximum supply voltage for this device.In order for it to operate, a supply voltage of 3Vis required.A total of 161 Programmable I/Os are available.A frequency of 166.67MHzcan be achieved.Ideally, the operating temperature should be greater than 0°C.A temperature less than 70°Cshould be used for operation.There are 16 logic blocks (LABs) in its basic building block.It is recommended that the maximal frequency be less than 0.There are several types of programmable logic that can be categorized as EE PLD.
EPM3256AQC208-7 Features
PQFP package
158 I/Os
208 pin count
208 pins
16 logic blocks (LABs)
EPM3256AQC208-7 Applications
There are a lot of Altera EPM3256AQC208-7 CPLDs applications.
  • Custom state machines
  • Complex programmable logic devices
  • Voltage level translation
  • Auxiliary Power Supply Isolated and Non-isolated
  • Interface bridging
  • Power up sequencing
  • Digital systems
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
  • Software-Driven Hardware Configuration
  • Programmable power management
Step5Bar-code shipping tag
EPM3256AQC208-7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PQFP
  • Number of Pins
    208
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    208
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    166.67MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    158
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Turn On Delay Time
    7.5 ns
  • Frequency (Max)
    126.6MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    5000
  • Number of Programmable I/O
    161
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    16
  • Speed Grade
    7
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    256
  • JTAG BST
    YES
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    4.1mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm