  • EPM570GF100I5N
EPM570GF100I5N
advertisement
Manufacturer No:
EPM570GF100I5N
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-EPM570GF100I5N
Package:
FBGA
Datasheet:
EPM570GF100I5N
Description:
1mm PMIC 100 Pin 1.8797GHz 1.8V FBGA
Purchasing and Inquiry
EPM570GF100I5N Overview
There are 440 macro cells. A macro cell is a cell in a mobile phone network that provides radio coverage through the use of a high-power cell site (tower, antenna or mast).You can find it in package [0].In this case, there are 76 I/Os programmed.The termination of a device is set to [0].This electrical part is wired with a terminal position of BOTTOM.A voltage of 1.8V is used as the power supply for this device.It is a part of family [0].With 100pins programmed, the chip is ready to use.It is also characterized by IT CAN ALSO OPERATE AT 3.3V.High efficiency requires a voltage supply of [0].In general, it is recommended to store data in [0].A Surface Mountis mounted on this electronic component.A total of 100pins are provided on this board.It operates with the maximal supply voltage of 1.89V.It is powered by 1.71Vas its minimum supply voltage.There are 76 programmable I/Os, which are method of data transmissions, via input/output (I/O), between a central processing unit (CPU) and a peripheral device, such as a network adapter or a Parallel ATA storage device. A frequency of 1.8797GHzcan be achieved.There should be a temperature above -40°Cat the time of operation.A temperature lower than 100°Cis recommended for operation.57logic blocks (LABs) make up this circuit.An elementary building block consists of 570logic elements/cells.Maximum frequency should be less than 304MHz.These devices are capable of storing programs and data in 1kBmemory.
EPM570GF100I5N Features
FBGA package
76 I/Os
100 pin count
100 pins
57 logic blocks (LABs)
EPM570GF100I5N Applications
There are a lot of Altera EPM570GF100I5N CPLDs applications.
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
  • Boolean function generators
  • Discrete logic functions
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • Software-Driven Hardware Configuration
  • Code converters
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • Multiple DIP Switch Replacement
  • Handheld digital devices
  • Power up sequencing
Step5Bar-code shipping tag
EPM570GF100I5N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE AT 3.3V
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    1.8797GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    100
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Max Supply Voltage
    1.89V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Memory Size
    1kB
  • Operating Supply Current
    40mA
  • Number of I/O
    76
  • Nominal Supply Current
    40mA
  • Memory Type
    FLASH
  • Propagation Delay
    8.7 ns
  • Turn On Delay Time
    8.7 ns
  • Frequency (Max)
    304MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    570
  • Number of Programmable I/O
    76
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    57
  • Speed Grade
    5
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    440
  • JTAG BST
    YES
  • In-System Programmable
    YES
  • Height Seated (Max)
    1.7mm
  • Length
    11mm
  • Width
    11mm