  • EPM570GM100I5N
EPM570GM100I5N
advertisement
Manufacturer No:
EPM570GM100I5N
HK JDW NO:
2936-EPM570GM100I5N
Package:
TFBGA
Datasheet:
EPM570GM100I5N
Description:
0.5mm PMIC 100 Pin 1.8797GHz 1.8V TFBGA
Purchasing and Inquiry
EPM570GM100I5N Overview
In the mobile phone network, there are 440macro cells, which are cells with high-power antennas and towers.It is part of the TFBGA package.There are 76 I/Os programmed in it.There are 100 terminations programmed into the device.BOTTOMis the terminal position of this electrical part.Power is supplied by a voltage of 1.8V volts.It belongs to the family [0].It has 100pins programmed.It is also characterized by IT CAN ALSO OPERATE AT 3.3V.The supply voltage should be maintained at 1.8V for high efficiency.It is adopted to store data in [0].This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.The pins are [0].There is a maximum supply voltage of 1.89V.Normally, it operates with a voltage of 1.71VV as its minimum supply voltage.Programmable I/Os are counted up 76.You can achieve 1.8797GHzfrequencies.It is recommended that the operating temperature be greater than -40°C.A temperature less than 100°Cshould be used for operation.In its simplest form, it consists of 57 logic blocks (LABs).A fundamental building block consists of 570logic elements/cells.The maximum frequency should not exceed 304MHz.In the devices, there is a memory of 1kBthat can be used to store programs and data.
EPM570GM100I5N Features
TFBGA package
76 I/Os
100 pin count
100 pins
57 logic blocks (LABs)
EPM570GM100I5N Applications
There are a lot of Altera EPM570GM100I5N CPLDs applications.
  • Address decoders
  • Voltage level translation
  • Complex programmable logic devices
  • Software-Driven Hardware Configuration
  • Cross-Matrix Switch
  • Boolean function generators
  • DDC INTERFACE
  • Digital designs
  • Synchronous or asynchronous mode
  • Custom shift registers
Step5Bar-code shipping tag
EPM570GM100I5N
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TFBGA
  • Number of Pins
    100
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    100
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE AT 3.3V
  • HTS Code
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    1.8797GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Max Supply Voltage
    1.89V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Operating Supply Current
    40mA
  • Number of I/O
    76
  • Nominal Supply Current
    40mA
    8.7 ns
  • Turn On Delay Time
    8.7 ns
  • Frequency (Max)
    304MHz