  • EPM570T144C3N
EPM570T144C3N
advertisement
Manufacturer No:
EPM570T144C3N
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-EPM570T144C3N
Package:
TQFP
Datasheet:
EPM570T144C3N
Description:
0.5mm PMIC 144 Pin 304MHz 2.5V TQFP
Purchasing and Inquiry
EPM570T144C3N Overview
A mobile phone network consists of 440macro cells, which are radio coverage cells served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).A TQFP package contains the item.As a result, it has 116 I/O ports programmed.Terminations of devices are set to [0].This electrical component has a terminal position of 0.A voltage of 2.5V is used as the power supply for this device.This part is in the family [0].It is recommended to package the chip by Bulk.It is programmed with 144 pins.The supply voltage should be maintained at 3.3V for high efficiency.It is recommended that data be stored in [0].Surface Mountis the mounting point of this electronic part.There are 144pins on it.In this case, the maximum supply voltage is 3.6V.Initially, it requires a voltage of 2.375Vas the minimum supply voltage.The frequency that can be achieved is 304MHz.It is recommended that the operating temperature be greater than 0°C.A temperature less than 85°Cshould be used for operation.Its basic building block is composed of 57 logic blocks (LABs).The fundamental building block consists of 570logic elements/cells.The maximal frequency should be lower than 304MHz.It is possible to store data and programs in the devices' 1kBmemory.
EPM570T144C3N Features
TQFP package
116 I/Os
144 pin count
144 pins
57 logic blocks (LABs)
EPM570T144C3N Applications
There are a lot of Altera EPM570T144C3N CPLDs applications.
  • High speed graphics processing
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • Pattern recognition
  • Digital designs
  • Digital multiplexers
  • Portable digital devices
  • LED Lighting systems
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • POWER-SAVING MODES
Step5Bar-code shipping tag
EPM570T144C3N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    144
  • Weight
    1.319103g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    144
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    304MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    2.375V
  • Memory Size
    1kB
  • Operating Supply Current
    55mA
  • Number of I/O
    116
  • Memory Type
    FLASH
  • Propagation Delay
    5.4 ns
  • Turn On Delay Time
    5.4 ns
  • Frequency (Max)
    304MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    570
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    57
  • Speed Grade
    3
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    440
  • JTAG BST
    YES
  • In-System Programmable
  • Height
    1.4mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm