  • EPM7064AETI100-7N
EPM7064AETI100-7N
advertisement
Manufacturer No:
EPM7064AETI100-7N
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-EPM7064AETI100-7N
Package:
TQFP
Datasheet:
EPM7064AETI100-7N
Description:
0.5mm PMIC 100 Pin 166.67MHz 3.3V TQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7064AETI100-7N Overview
64 macrocells are present in the mobile phone network, which offer radio coverage from a high-power cell tower, antenna, or mast.The item is enclosed in a TQFP package.The device is programmed with 68 I/O ports.100terminations are programmed into the device.There is a QUADterminal position on the electrical part in question.The device is powered by a voltage of 3.3V volts.This part is in the family [0].The chip is programmed with 100 pins.In digital circuits, there are 1250gates, which act as a basic building block.For high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].In this case, EEPROMwill be used to store the data.The electronic component is mounted by Surface Mount.A total of 100pins are provided on this board.With a maximum supply voltage of [0], it operates.In order for it to operate, a supply voltage of 3Vis required.There are 68 programmable I/Os in this system.It is possible to achieve a frequency of 166.67MHz.There should be a temperature above -40°Cat the time of operation.A temperature below 85°Cshould be used as the operating temperature.There are 4logic blocks (LABs) that make up its basic building block.Maximum frequency should be less than 222.2MHz.Programmable logic types are divided into EE PLD.This device is configured to output [0].
EPM7064AETI100-7N Features
TQFP package
68 I/Os
100 pin count
100 pins
4 logic blocks (LABs)
68 outputs
EPM7064AETI100-7N Applications
There are a lot of Altera EPM7064AETI100-7N CPLDs applications.
  • LED Lighting systems
  • Bootloaders for FPGAs
  • I/O expansion
  • Boolean function generators
  • Interface bridging
  • Discrete logic functions
  • ToR/Aggregation/Core Switch and Router
  • Reset swapping
  • TIMERS/COUNTERS
  • Address decoders
Step5Bar-code shipping tag
EPM7064AETI100-7N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    100
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    166.67MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    68
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    68
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Turn On Delay Time
    7.5 ns
  • Frequency (Max)
    222.2MHz