  • EPM7128AETC144-5N
EPM7128AETC144-5N
advertisement
Manufacturer No:
EPM7128AETC144-5N
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-EPM7128AETC144-5N
Package:
TQFP
Datasheet:
EPM7128AETC144-5N
Description:
PMIC 144 Pin 192.3MHz 3.3V TQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7128AETC144-5N Overview
Currently, there are 128 macro cells, which are low-power cell sites (towers, antennas, masts) that serve as radio coverage.It is embedded in the TQFP package.This device has 100 I/O ports programmed into it.It is programmed to terminate devices at [0].This electrical part has a terminal position of [0], which serves as an important point of access for passengers and freight.An electrical supply voltage of 3.3V is used to power it.There is a part in the family [0].There are 144pins on the chip.This device is also capable of displaying [0].For digital circuits, there are 2500gates. These devices serve as building blocks.In order to achieve high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].It is recommended to store data in [0].Surface Mountmounts this electronic component.It is designed with 144 pins.It operates at a maximum supply voltage of 3.6V volts.With a minimal supply voltage of [0], it operates.A total of 36 Programmable I/Os are available.This frequency can be achieved at 192.3MHz.Operating temperatures should be higher than 0°C.It is recommended that the operating temperature be lower than 70°C.The logic block consists of 8 l logic blocks (LABs).The maximum frequency should not exceed 192.3MHz.It is possible to classify programmable logic as EE PLD.
EPM7128AETC144-5N Features
TQFP package
100 I/Os
144 pin count
144 pins
8 logic blocks (LABs)
EPM7128AETC144-5N Applications
There are a lot of Altera EPM7128AETC144-5N CPLDs applications.
  • Auxiliary Power Supply Isolated and Non-isolated
  • Multiple Clock Source Selection
  • Cross-Matrix Switch
  • POWER-SAVING MODES
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
  • Configurable Addressing of I/O Boards
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
  • Complex programmable logic devices
  • Reset swapping
  • Software Configuration of Add-In Boards
Step5Bar-code shipping tag
EPM7128AETC144-5N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    144
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    192.3MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    100
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    5 ns
  • Turn On Delay Time
    5 ns
  • Frequency (Max)
    192.3MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    2500
  • Number of Programmable I/O
    36
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Speed Grade
    5
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    128
  • JTAG BST
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm