  • EPM7128SLC84-15N
EPM7128SLC84-15N
advertisement
Manufacturer No:
EPM7128SLC84-15N
HK JDW NO:
2936-EPM7128SLC84-15N
Datasheet:
EPM7128SLC84-15N
Description:
1.27mm PMIC 84 Pin 100MHz 5V PLCC
Purchasing and Inquiry
EPM7128SLC84-15N Overview
This network has 128macro cells, which are cells that provide radio coverage provided by a high-power cell site (tower, antenna, mast).A PLCC package contains the item.In this case, there are 68 I/Os programmed.It is programmed to terminate devices at [0].As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers and freight.The power supply voltage is 5V.The part belongs to Programmable Logic Devices family.With 84pins programmed, the chip is ready to use.If this device is used, you will also be able to find [0].A digital circuit can be constructed using 2500gates.High efficiency requires a voltage supply of [0].It is adopted to store data in [0].Surface Mountis the mounting point of this electronic part.There are 84 pins embedded in the device.There is a maximum supply voltage of 5.25Vwhen the device is operating.In order for it to operate, a supply voltage of 4.75Vis required.A total of 68programmable I/Os are available.You can achieve 100MHzfrequencies.In order to operate properly, the operating temperature should be higher than 0°C.Temperatures should be lower than 70°C when operating.It consists of 8 logic blocks (LABs).It is recommended that the maximal frequency be lower than 147.1MHz.There is a type of programmable logic called EE PLD.This device is configured to output [0].
EPM7128SLC84-15N Features
PLCC package
68 I/Os
84 pin count
84 pins
8 logic blocks (LABs)
100 outputs
EPM7128SLC84-15N Applications
There are a lot of Altera EPM7128SLC84-15N CPLDs applications.
  • Page register
  • Timing control
  • Multiple Clock Source Selection
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
  • Address decoders
  • Portable digital devices
  • Boolean function generators
  • Power automation
  • Power Meter SMPS
  • Complex programmable logic devices
Step5Bar-code shipping tag
EPM7128SLC84-15N
    Select All
  • In-System Programmable
    YES
  • Height
    4.572mm
  • Length
    29.31mm
  • Width
    29.31mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
    1998
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    84
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN (472) OVER COPPER
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5V
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    100
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Propagation Delay
    15 ns
  • Turn On Delay Time
    15 ns
  • Frequency (Max)
    147.1MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    2500
  • Speed Grade
    15
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    128
  • JTAG BST
  • Max Junction Temperature (Tj)
    90°C
  • Ambient Temperature Range High
    70°C