  • EPM7128SQC100-6
EPM7128SQC100-6
advertisement
Manufacturer No:
EPM7128SQC100-6
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-EPM7128SQC100-6
Package:
PQFP
Datasheet:
EPM7128SQC100-6
Description:
3.3/55V PMIC 100 Pin 166.7MHz 5V PQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7128SQC100-6 Overview
A mobile phone network consists of 128macro cells, which are radio coverage cells served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).A PQFP package contains the item.It is programmed with 84 I/Os.Terminations of devices are set to [0].This electrical component has a terminal position of 0.There is 5V voltage supply for this device.The part is included in Programmable Logic Devices.It is programmed with 100 pins.It is also characterized by CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5V.2500gates are devices that serve as building blocks for digital circuits.For data storage, EEPROMis adopted.Surface Mountmounts this electronic component.A total of 100pins are provided on this board.A voltage of 3.6V is the maximum supply voltage for this device.Despite its minimal supply voltage of [0], it is capable of operating.It operates from 3.3/55V power supplies.There are a total of 84 Programmable I/Os.There is 166.7MHz frequency that can be achieved.It is recommended that the operating temperature be greater than 0°C.A temperature below 70°Cshould be used as the operating temperature.It consists of 8 logic blocks (LABs).A maximum frequency of less than 147.1MHzis recommended.Programmable logic types can be divided into EE PLD.
EPM7128SQC100-6 Features
PQFP package
84 I/Os
100 pin count
100 pins
3.3/55V power supplies
8 logic blocks (LABs)
EPM7128SQC100-6 Applications
There are a lot of Altera EPM7128SQC100-6 CPLDs applications.
  • DMA control
  • Discrete logic functions
  • PLC analog input modules
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • Cross-Matrix Switch
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • Address decoders
  • Boolean function generators
  • Programmable power management
  • Battery operated portable devices
Step5Bar-code shipping tag
EPM7128SQC100-6
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PQFP
  • Number of Pins
    100
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    166.7MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Power Supplies
    3.3/55V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    84
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    6 ns
  • Turn On Delay Time
    6 ns
  • Frequency (Max)
    147.1MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    2500
  • Number of Programmable I/O
    84
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Speed Grade
    6
  • Length
    20mm
  • Width
    14mm